רוקדים על גלגלים

נהגי אגד שהסיעו ומסיעים את להקות המחול של איל"ן לפסטיבלי המחולות בכרמיאל מספרים על הקשר המיוחד שנוצר בינם לבין הנכים שמוכיחים את ניצחון כוח הרצון על המגבלות הפיזיות. הנסיעות המשותפות עם רקדנים בריאים הולידו גם סיפור אהבה שהוליך לנישואין בין רקדנית נכה לשותף בריא. שמעון קינן, יו"ר אילן בראשון לציון: "אולי הקשר האמיץ שלנו עם אגד נותר משום שגם אנחנו וגם אגד - מתנייעים על גלגלים. מי שיזם וקידם את הקשר המיוחד עם אילן לפני 20 שנה הוא חברנו זיו הדר, כיום מנהל פניות הציבור בדרום שמוגר בפי חברי איל"ן "הנהג פורץ הדרך".

19-11-2017
אגד חרטה על דגלה את נושא ההנגשה ותשומת הלב המיוחדת לבעלי מוגבלויות.

בסניפי אזור המרכז של אגד ניתן לשמוע לא אחת שיחות בין נהגים שבהן הם מחליפים חוויות מרגשות מנסיעות שביצעו עם קבוצות של בעלי מוגבלויות, חברי עמותת איל"ן למופעי ריקוד שבהם משתתפים חברי העמותה. גולת הכותרת של המופעים הללו הוא פסטיבל הריקודים בכרמיאל שבו הופיעו רקדני העמותה והפגינו את כישוריהם בריקודים על כיסאות גלגלים.

אז תשאלו בוודאי מה לזה ולאגד? והתשובה: כיוון שאגד כמובילה בתחבורה הציבורית חרטה על דגלה את נושא ההנגשה ותשומת הלב המיוחדת הניתנת לציבור בעלי המוגבלויות - נוצר קשר אמיץ בין אגד לבין איל"ן קשר שראוי לספר עליו.

אז יצאנו לפגוש את שמעון קינן, מי שמכהן מזה 19 שנה כיו"ר סניף העמותה בראשון לציון. "אולי", אומר קינן בחיוך, "מה שיצר את הקשר האמיץ בינינו הם הגלגלים. אתם באגד מסיעים את האוטובוסים והנוסעים שלכם על גלגלים וגם אנחנו מתנייעים על גלגלים - אז יש לנו משהו משותף, אנחנו שווים..."

מה זה איל"ן?


שמעון קינן
תפקיד: יו"ר עמותת א.י.ל.ן בראשל"צ
מכהן בתפקיד: 19 שנים
גיל: 67
מגורים: תושב ראשל"צ
פעילות ציבורית: יועץ למ"מ ראש העיר, מוטי עג'מי, לנושאי נכים בעיר
מקצוע: סוכן ביטוח (מתמחה בביטוח רכבי נכים)
מצב משפחתי: נשוי + 7 ילדים ו-11 נכדים
מצהיר: אשמח לייעץ בכל נושא הקשור לעולם המוגבלויות בניידותבתמונה מוצג שמעון קינן
איל"ן – למי שאינו יודע הם ראשי תיבות של "איגוד ישראלי לילדים נפגעים". האיגוד הזה מטפל באלפי ילדים ובוגרים בעלי מוגבלויות פיזיות הסובלים מנכויות פיזיות מוטוריות וממחלות שריר ועצב שונות כגון שיתוק ילדים, שיתוק מוחין, ניוון שרירים ומחלות נוספות.איל"ן הוקם בשנת 1952 כיוזמה של מתנדבים שהקימו התארגנויות מקומיות במטרה לטפל באלפי התינוקות והילדים שנפגעו ממגפת הפוליו שפשטה בארץ באותה תקופה. מאז הקמתו, נשען הארגון בפעילותו על מסירותם של אלפי המתנדבים המלווים את בעלי המוגבלויות הפיזיות בישראל.

איל"ן מעניק שירותים לאלפי הנכים שבטיפולו באמצעות 40 סניפים ו-30 מוסדות הפזורים בכל רחבי הארץ ובכל המגזרים: בקיבוצים, במושבים, במגזר הערבי, במגזר החרדי ועוד. איל"ן מלווה את בעלי המוגבלויות הפיזיות בכל שלב בחייהם, מרגע איתור המוגבלות. הליווי הזה כולל סיוע למכונים להתפתחות הילד, תמיכה ישירה בגני הילדים ובבתי הספר בחינוך המיוחד וסיוע פרטני לילדים המשולבים במסגרות חינוכיות רגילות.

איל"ן מקיים גם פעילויות שיקום ורווחה כגון שחייה ורכיבה טיפולית, פעילויות תרבות והעשרה המיועדות לנכים בכל הגילאים ומספק שירותי הסעה לפעילויות רבות. הארגון מפעיל תכניות לפעילות חברתית, תנועת נוער, מועדוניות לצד בתי הספר והגנים בשעות אחר הצהרים, קייטנות, מחנות נופש ועוד.
המוטו של איל"ן הוא שילובם של בעלי המוגבלויות הפיזיות בחברה ובקהילה. אנו עושים את מרב המאמצים לשנות את יחסה של החברה, מתוך אמונה כי קבלת הנכה ושילובו בקהילה תורמים לכלל החברה בישראל לא פחות מאשר לבעלי המוגבלויות", אומר קינן.

"מרבית תקציב העמותה מגיע מתרומות וממענקים של אנשים ומוסדות המזדהים עם מטרות ארגוננו. איגוד איל"ן הינו עמותה רשומה לפי חוק וללא כוונת רווח ונעזר בפעילותו במתנדבים רבים", אומר קינן.

רוקדים על גלגלים


אחת הפעילויות שעליה גאים מאוד באיל"ן הם חוגי הריקוד על כסאות הגלגלים. "יש לנו בעמותה מגוון רחב של חוגי ריקוד בכל הארץ. כל רקדן נכה המרותק לכסא גלגלים זוכה לבן/ת זוג שאינו נכה והוא הפרטנר לפעילות. יש לנו מספר להקות מחול ייצוגיות ברחבי הארץ שנבנו סביב הרעיון הזה. אנו מופיעים בפני הציבור במטרה להראות איך שילוב חברתי כזה יכול לעבוד. הפסגה של הפעילות הזו היא ההופעה שלנו בפסטיבל המחולות בכרמיאל. בראש הלהקות שלנו עומדים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה שמפיקים אירועים מרשימים ומקצועיים", אומר קינן ואי אפשר שלא להבחין בגאווה שלו מהישגי להקות המחול של איל"ן.

סיפור אהבה על כיסא גלגלים
מבלי להיכנס לפרטים – חוגי הריקודים הולידו גם סיפור אהבה זה אחד הסיפורים היפים שאני מכיר- אומר בחיוך מאושר יו"ר סניף איל"ן בראשון לציון. בין אחת הרקדניות שלנו, בחורה נכה, רתוקה לכיסא גלגלים וסובלת מנכות קשה נולד רומן עם בן הזוג שלה לריקודים שהוא אדם בריא ולימים הם נישאו וחיים באושר עד עצם היום הזה.
איני יודע לומר בוודאות אבל ניראה לי שלרומן הזה תרמו גם הנסיעות המשותפות באוטובוסים שלכם, נסיעות שבהן יש גם זמן לשיחות חולין ולקירבה שמולידות סיפורי אהבה שנראים בלתי אפשריים או משהו מהסרטים", אומר שמעון.
איך נוצר הקשר בין אגד ואיל"ן? - אני שואל את שמעון קינן.
"זה הדבר הכי טוב שקרה לעמותה"- משיב שמעון בנחרצות. "הקשר הזה התחיל לפני 20 שנה באמצעות חבר האגודה, זיו הדר, שמנהל כיום את מחלקת פניות הציבור בדרום אצלכם.

כשהוקמה להקה הריקוד פניתי לזיו אותו הכרתי כאיש אגד וביקשתי לסייע לנו בהסעות. זיו נענה ברצון וסידר לנו את אחד האוטובוסים הנגישים הראשונים שהיו אז בישראל. זה היה אוטובוס MAN נמוך רצפה, עם מגש מיוחד שעליו ניתן לעלות עם כסאות גלגלים בדלת האחורית. הקשר עם זיו התהדק במרוצת השנים והפך לחברי וקרוב. אנחנו באיל"ן מאוד התרגשנו מהקשר האישי עם הנציג הה של אגד ופעלנו להעמיק את הקשר. לשמחתי היתה הענות גדולה גם מצד אגד וברבות השנים הקשר הלך והתפתח. אגד תמיד עמדה לצדינו והייתה קשובה לצרכים המיוחדים שלנו", אומר שמעון.

זיו הדבר ושמעון קינן
זיו הדר ושמעון קינן במשרדי העמותה
קשר מיוחד נותר בין סניפי העמותה בראשל"צ ורחובות לנהגי אגד. "הפכנו למעין משפחה אומר שמעון קינן. אנחנו מאוד מחוברים לנהגים בהם ונהנים לאורך השנים מאוטובוסים מותאמים ומאוד שבעי רצון ממערכת היחסים החמה הזו. לזיו הדר יש אצלנו מקום של כבוד כנהג שהיה "פורץ דרך" בשרות המקצועי והסובלני שגילה כלפינו. וזו ההזדמנות להודות גם לנהגים הנוספים שמלווים אותנו: רונן גיבנר, אשר אוחיון, תמיר בן עמרם ותמיר גמליאל.

אבל למרות המחמאות לאגד יש לשמעון גם בקשה שהוא מבקש להעביר באמצעותי לאגד: "כיו"ר עמותת אילן בראשל"צ ומתוך היכרותי עם בעלי הצרכים המיוחדים- הייתי רוצה לראות בשטח יותר אוטובוסים מונגשים לנכים במיוחד יותר אוטובוסים בינעירוניים כאלה. יש כאלה ברוב המדינות המערביות בעולם. באגד יש לכם אוטובוס אחד או שניים מהסוג הזה, עם מעלית מיוחדת לכיסא גלגלים. אבל הם פועלים רק ב"אגד הסעים" חברת הבת שלכם, ולא בשרות הבינעירוני. אם יהיו יותר אוטובוסים כאלה נוכל גם אנחנו ציבור הנכים להשתמש יותר בתחבורה הציבורית ולנסוע ברחבי הארץ למשל מתל אביב לירושלים או לנסוע עם המשפחה צפונה".

כנציג אגד, הצעתי לשמעון קינן להפנות את בקשתו המאוד לגיטמית וצודקת לכתובת המדויקת יותר: הממונה על התחבורה הציבורית בישראל במשרד התחבורה בירושלים. "גם אנו באגד וגם ציבור בעלי המוגבלויות בוודאי נצא נשכרים אם תתקבל במשרד התחבורה החלטה כזו – אבל רכישת אוטובוסים כאלה, שהם יקרים יותר מחייבת אישור והתחשבנות מול משרד התחבורה שצריך לקבל את ההחלטה"- הסברתי לקינן.

ומה בפיו של "הנהג פורץ הדרך" זיו הדר, נהג מסניף ראשל"צ ומנהל פניות הציבור באזור הדרום?

"אני מחובר לעמותת אילן למעלה מעשרים שנה בחיבור אישי ומנסה לסייע ככל הניתן. עוד בהיותי חבר אגד צעיר כשעבדתי כנהג בסניף ראשל"צ שובצתי באקראי לאחת מהנסיעות הראשונות של העמותה עם אוטובוס עירוני נגיש שהיה אז בין הבודדים באגד. הסעתי אז את קבוצת המחוללים של איל"ן לפסטיבל בכרמיאל. משם הכל התחיל וכל השאר היסטוריה... מהרגע הראשון התחברתי לאנשים הנכים שהפכו ברבות השנים לחברים אישיים שלי ובראשם שמעון קינן שמנהל את פעילות סניף אילן בראשל"צ. נסיעה הובילה לנסיעה ואז גם גדלה כמות המשתתפים והיינו צריכים לשבץ אוטובוס-מפרקי בעל קיבולת הסעה גדולה יותר שאותו נהג באדיקות חברנו רונן גיבנר מסניף ראשל"צ. גם הוא התמיד בעבודה עם חברי עמותת אילן. רונן היה יוצא בדרך כלל עם המפרקית שלו ועם אנשי איל"ן מסניף רחובות ואני - עם אוטובוס רגיל מונגש עם חברי הסניף מראשל"צ.

למרות שהיו לי הרבה "שעות איל"ן"- אני יכול להגיד לך שבכל פעם התרגשתי בנסיעות האלה מחדש. את התחושה הזו של שליחות וסיפוק הנחלתי לחברי, הנהגים הנוספים, שלקחו ועדיין לוקחים חלק בנסיעות עם ציבור הנכים של עמותת איל"ן. אנחנו הנהגים מבינים שלנהג יש מקום נכבד מאוד בהצלחת האירועים, והקשר המיוחד שבין הנהגים ובעלי המוגבלויות חייבים לבוא לידי ביטוי דווקא בנסיעות האלה. אני גאה בחברי, נהגי אגד, על השירות הנפלא שהם מעניקים לציבור הנכים ורואה בפרויקט הזה דוגמא ומופת גם לנהגים בקווי התחבורה הציבורית כולם".

מזווית אישית של תמיר בן עמרם, נהג בסניף שרון צפוני ובעל ותק תשע שנים באגד

הקשר עם האנשים של עמותת אילן התחיל בכך שפעם נקראתי להחליף את זיו בנסיעה של עמותת אילן עם אוטובוס נגיש. לא הבנתי בהתחלה בדיוק במה מדובר. רק במהלך הנסיעה אתם הבנתי איזה אנשים נפלאים וכישרוניים החבר'ה הללו. הקשר ביננו הפך להיות חברי, והוא מתבטא בטלפונים ועדכונים בשוטף, בהחלפת ברכות בחגים ובכל פעם שאני נקרא לבצע נסיעה אתם - אני מתרגש מחדש. נסעתי עם הנכים מראשל"צ מספר פעמים לכרמיאל לפסטיבל המחולות וישנתי יחד אתם באכסניות. אכלנו יחד והרגשתי חלק מהקבוצה.

רון גיבנר פותח את הרמפה
רון גיבנר פותח את רמפת ההנגשה בפתח האוטובוס
בעיני ההופעה שלהם בפסטיבל בכרמיאל היא הישג גדול. ניצחון של כוח הרצון על מגבלות הגוף, ואני שמח שלנו באגד ניתנה הזכות לסייע להם זזה באמצעות האוטובוסים הנגישים והנהגים המדהימים של אגד. שמחת החיים שלהם בנסיעות הללו היא דבר שאי אפשר לתאר במילים. הם שרים כל הדרך והופכים את הנסיעה לחוויה בטח כנהג אגד שרגיל בד"כ לעבוד בקווי השרות הרגילים. וזיו הדר, אני, רונן גיבנר ותמיר גמליאל מסניף רחובות הפכנו בעצמנו להיות חברים וזה בזכות הנסיעות עם העמותה.

אגד מגויסת ביום ההתרמה הארצי


מידי שנה נרתמת אגד באמצעות צי האוטובוסים העירוניים שברשותה לסייע לפעילות העמותה ביום ההתרמה הארצי של עמותת איל"ן. על חזית האוטובוסים נתלים 'שלטים' המסבים את תשומת ליבו של הציבור הרחב לפעילות העמותה ולהרמת תרומה של בודדים וגופים.

ההתגייסות הזו של אגד כדי לסייע בגיוס התרומות לאיל"ן הן באמצעות השילוט והן באמצעות הנהגים שלנו שמסבירים לנוסעים כמה חשוב לאפשר לעמותה הזו להמשיך ולפעול ולשם כך לפתוח את הכיס - עושה את שלה ותורמת לגיוס המשאבים.

הקירבה הזו שבין איל"ן ואגד תורמת גם לכך שנהגי אגד מונחים להעניק יתר תשומת לב וסיוע לציבור בעלי המוגבלויות המשתמשים בתחבורה הציבורית ומהווים כדוגמא לעוסקים בענף כולו. לא מעט פעמים אנו נחשפים לסיפורים אנושיים מרגשים בהם נהגי אגד זוכים לפרגון ואהדה על סובלנותם וסיועם במהלך עבודתם לציבור הנכים ובעלי המוגבלויות בישראל הרבה מעבר לשמה שמחייב הרגולטור.

רונן גיבנר שכיום מנהל את מוסך ראשל"צ זוכר את הנסיעות עם המפרקית והנכים מרחובות לפסטיבל כרמיאל כחוויה מדהימה. "התאהבתי בחבר'ה האלה וכשמגיעים אלי למוסך אוטובוסים שבהם יש רמפה בדלת האחורית לנכים היא זוכה לטיפול מיוחד כדי להבטיח את תקינותה, כך שכל נהג בסניף יוכל לפתוח את הרמפה ולסייע בעת עליה וירידת נכה על כיסא גלגלים. את החשיבות של הסיוע לבעלי המוגבלויות לא למדתי באמצעות החוק והתקנות היבשות אלא בעיקר בזכות הנסיעות התכופות עם ציבור הנכים של עמותת אילן".

יבורכו כל העושים במלאכה בנסיעות של עמותת איל"ן ונהגינו העובדים בקווי השרות בכל רחבי הארץ ומעניקים יחס חם ומתחשב בבעלי מוגבלויות שרוצים לנסוע באוטובוסים של אגד.

מאת עידן יגודה