אגד תרמה אוטובוס לאתר "חאן השיירות"

עודכן בתאריך  03.08.2021

אגד תרמה לאתר חאן השיירות אוטובוס ישן, שהועבר מהמרכז ההיסטורי של אגד בחולון לשחזור, ועליו נבנה משוריין בצלמם ובדמותם של המשוריינים המקוריים, שפרצו את הדרך בשער הגיא, והביאו אספקה, מזון ותחמושת לירושלים הנצורה.

"אנו משחזרים ומוקירים היום, עם חנוכת אתר חאן השיירות בשער הגיא, את אותה שיירת משוריינים הניצבת פה לידי, אשר שימשה כצינור החמצן שחיבר בין ירושלים לערי המרכז, ומסמלת את ניצחון ההתמדה והנחישות כנגד כל הסיכויים", אמר יצחק ז'יטלני מנהל אגף תו"פ באגד, בהביאו את ברכת החברה לחנוכת האתר.

משמאל יצחק ז'יטלני מנהל אגף תופ וניר נוביק מנהל אגף היור ומזכיר אגד ליד המשוריין של אגד בטקס חנוכת חאן השיירות בשער הגיא
יצחק ז'יטלני (משמאל) מנהל אגף תו"פ, וניר נוביק מנהל אגף היו"ר ומזכיר אגד, ליד המשוריין של אגד בטקס חנוכת חאן השיירות בשער הגיא

"כפי שאתם מבינים ורואים, אמר ז'יטלני, "סיפור השיירות לשער הגיא שזור בסיפורה ההיסטורי של אגד. האירוע היום, מהווה סגירת מעגל מהימים בהם אגד הובילה שיירות לירושלים דרך שער הגיא, תחת מתקפות ואבטחה כבדה ועד לימינו אלה, בהם האוטובוסים של החברה שוטפים את כביש 1 במעלה שער הגיא בדרך אל בירתנו ירושלים. אגד רואה בסיפור השיירות לירושלים, סיפור מרכזי בהיסטוריה של החברה, אשר עיצב את היותה של אגד חברה ישראלית שורשית שחרטה את נושא אהבת המולדת על דגלה.
26S
הוא המספר המיתולוגי שהעניקו הבריטים לקו ירושלים-תל אביב של ''אגד'', בימי טרום הקמת המדינה. לאחר הכרזת האו''ם על חלוקת הארץ, החלו מתקפות ומארבים במטרה לפגוע בנוסעי הקו ואבטחת הנסיעה בו הפכה להיות מבצע צבאי של ממש, אשר העסיק חלק גדול מכוחות ''ההגנה''.

עם התגברות מעשי האיבה לאורך מסלול הקו, שאף גרמו לאבדות בנפש, הוחלט למגן בלוחות פלדה את האוטובוסים של אותו קו - 26S, על מנת להבטיח את המשך פעילות הקו ובמטרה לשמור על שלומם של הנוסעים.

אנו שמחים וגאים שנפלה בחלקנו ההזדמנות להיות חלק מהמיזם המדהים הזה ומודים מקרב לב למשפחות לבנת על הובלת הפרויקט והשותפות הנדיבה", סיים ז'יטלני.