טוב שההגה (לא רק של אגד) בידי נטלי ומורדי אוקנין

עודכן בתאריך  08.10.2018

מורדי אוקנין, שעובד באגד שנתיים כנהג, הציע לאשתו נטלי לעזוב את עבודתה ברשתות הפארם ולהצטרף כנהגת לאגד. נטלי הרימה את הכפפה ומאז מארס 2018 היא נהגת מן המניין בסניף התמח"ת. סידור העבודה מאפשר להם לנהל משק בית (בעזרת הילדים) וכולם שבעי רצון. נטלי אוהבת את הסקניה העירונית שבה היא נוהגת - מורדי מאוהב דווקא במרצדס 500 OC ומה אומרים הבוסים: סיטואציה חדשה ומעניינת - אולי תשמש מודל לזוגות נוספים.

גלריית תמונות

טוב שההגה (לא רק של אגד) בידי נטלי ומורדי אוקנין
מאת זיו הדר

נטלי ומורדי אוקנין, שניהם נהגי אוטובוס. נטלי הגיעה לאגד רק בחודש מארס האחרון. מי ששכנע אותה לעזוב את העיסוק הקודם כמוכרנית בבתי המרקחת (פארמים) היה, איך לא? - בעלה מורדי. גם הוא אינו ותיק מאוד באגד, הוא הצטרף לאגד לפני שנתיים ורבע - במארס 2016 לאחר 15 שנות שרות בקבע.

את נטלי הכרתי בבית הספר לנהיגה במסגרת קורס הסבה לקו אותו אני מעביר. אי אפשר היה להתעלם מהנוכחות שלה. היא הקרינה משהו חיובי על הסובבים אותה עם חיוך מקסים ושובה לב, אבל אל תתנו לזה להטעות אתכם" במקביל היא שידרה לסביבה הגברית שבה נערך הקורס שהיא "ג'דה" אמתית – לא ממש יצור רכרוכי שאפשר להתעלק עליו. עם סיום הקורס שובצה נטלי לסניף תל אביב שבו עובד גם בעלה מורדי.

לראיון שקיימתי עם בני הזוג קדמה שיחה עם מנ"ס תל אביב, לייזי קינן. לייזי תיאר בפניי סיטואציה מורכבת וחדשה לו ולאגד אשר מחייבת התייחסות מיוחדת ורגישה, של זוג נהגים שצריכים לנהל גם חיי משפחה. צוותי התנועה משתדלים להקל ככל האפשר- אבל זה לא תמיד מתאפשר- ובכל זאת אין שומעים מהם טענות וטרוניות. 

גם מנטלי ומורדי אין שומעים מילה רעה. "אנחנו זוכים לייחס מעולה ולהתחשבות המאפשרת לנו לנהל משק בית תקין" אומרת נטלי ומוסיפה: "אנחנו משובצים בדרך כלל למשמרות הפוכות כך שכל אחד מאתנו נושא בשעותיו החופשיות בעול ניהול משק הבית ובחינוך הילדים".

שעות "הביחד" שלהם אמנם אינן רבות במהלך השבוע אבל בסופי השבוע הם תמיד יחד וחוץ מזה הם מתראים גם בעבודה בשעת חילופי המשמרות בצהריים בסניף. לכמה זוגות נשואים יש פריבלגיה כזו לפגוש את האשה במהלך יום העבודה?... "באחרונה" הם מספרים, "עשו לנו צ'ופר בסניף ושיבצו אותנו בסידור העבודה מיוחד כך שביום אחד באמצע השבוע שנינו משובצים לעבודת בוקר במקביל".  מי שעוד מסייע לניהול הקן המשפחתי הם הילדים הבוגרים (אצל שניהם אלה נישואים שניים ולכל אחד מהם יש שני ילדים מהסיבוב הקודם) שמסייעים בניהול הבית ובגידול הצאצא המשותף, אופק האח הקטן למחצה של הבוגרים יותר.

האם את זוכה ליחס מיוחד בזכות היותך אשה בחברה שהיא רובה גברית, או אולי בזכות הוותק של מורדי בעלך? אני שואל את נטלי ומקבל תשובה מיידית ונחרצת: "לא. ממש לא. אני מאוד משתדלת בעבודה וההערכה היא, כך אני מקווה על מה שאני עושה ותורמת".

אז בנתיים זה ניראה דיל טוב לכל הצדדים. כולם מרוצים, ואולי המודל הזה של בני זוג שעובדים יחד כנהגים - ישמש מודל לחיקוי לזוגות נוספים. ימים יגידו.

אז בואו והכירו את בני הזוג ואת האוטובוסים שלהם. והנימוס מחייב לא לפנות אליהם לפי הוותק דווקא, אלא לפי הכלל של "ליידיס פירסט":

נטלי "החלטתי להסב מקצוע ולעבור לאגד כי זה בית חם עם יחס הוגן ושכר טוב"


נטלי אוקונין ישובה בפתח האוטובוס

מי אני? שמי נטלי אוקנין, בת 40, נשואה בשנית למורדי + שתי בנות (שובל בת 16 ושירז בת 10) מהנישואים הקודמים ובן משותף מהנישואים הנוכחיים למורדי - אופק בן שנתיים. ותק באגד: התחלתי לעבוד באגד רק בחודש מארס 2018. ואני נהגת בסניף תמח"ת בקווים העירוניים ובעיקר בקו 83. בעבר עבדתי בבתי מרקחת (בפארמים).

מה הביא אותך להחלטה לשנת קריירה ודווקא להגיע לאגד?

הגעתי לאגד בעקבות בעלי לאחר שנוכחתי שאגד זה בית חם ומקום איכותי הנותן יחס הוגן לעובדים. כמובן שגם השכר הגבוה יחסית לזה שהשתכרתי עד כה היווה תמריץ חשוב לקבלת ההחלטה לשינוי קריירה.

באיזה אוטובוס את נוהגת?
אני נוהגת באוטובוס עירוני מסוג סקאניה.

האם נהגת בעבר באוטובוסים אחרים?
אתה מצחיק אותי בשאלה הזו. בסך הכל אני עובדת באגד 4 חודשים. הספקתי לנהוג מעט מאוד על וולוו מרצדס ודאף בינעירוניים.

ואיזה מבין האוטובוסים שנהגת מועדף עליך?
אני אוהבת את הסקאניה שלי (659) ומקווה שלא יחליפו לי אותה. (שימו לב כי נטלי מתייחסת לאוטובוס בלשון נקבה..)

ואיזה מבין האוטובוסים לא אהבת?
לא אהבתי לנהוג במאן הבינעירוני. הרכב לא נוח ולא רך על הכביש. הבלימה בו לא חלקה.

אם זה היה תלוי רק בך - באיזה אוטובוס ובאילו קווים היית רוצה לנהוג?
רק על סקאניה ובקו שלי קו 83.

האם הספקת לצבור כנהגת באגד חוויה שתאי אתך כל החיים?
כשהייתי ממש חדשה בסניף (כאילו שעכשיו אני ותיקה...) בסה"כ יומיים בתפקיד "התנדבתי" (נודבתי) לעבוד משמרת לילה בניגוד למקובל לגביי נשים המטופלות בילדים. זה היה בלילה שלפני ליל הסדר, כאשר הבית עדין הפוך ועל הכיריים יש סירים לחג. בעלי, מורדי אוקנין היה משובץ לעבוד משמרת לילה בקווי לילה כרגיל אצלו, אך בשל תקנה 168ב' לא התאפשר לו לעבוד מכיוון שחרג משעות העבודה. מיד הסכמתי לסייע לצוות התנועה לסגור את המשמרת, אך הצבתי תנאי אחד לכך, שהחתיך שלי יהיה לצידי וינווט לי את מסלול הקו...

חוויה נוספת מעברי הקצר באגד התרחשה כאשר בסיום הנסיעה בעת סריקת האוטובוס מצאתי מחשב נייד וטלפון חדש. דאגתי לאתר את האישה ששכחה את הפריטים באוטובוס ותיאמתי אתה נקודת מפגש במהלך הנסיעה הבאה שלי. כשהגעתי אליה היא מאוד התרגשה ושמחה מהשירות האדיב והמקצועי שלי ודאגה לפנק אותי בשקית מלאה בשוקולדים.

אני מאוד שמחה לעבוד באגד. כל יום עבורי הוא חוויה חדשה. אני מאוד אוהבת את המבטים של הנוסעים כשהם רואים שעל כיסא הנהג יושבת נהגת. אין יום ואין כמעט נסיעה שאני לא זוכה לתגובות אוהדות מצד הנוסעים על הבחירה שעשיתי להיות נהגת אוטובוס ובלב אני מודה כל יום לבורא עולם שהפגיש אותי עם מורדי שקישר אותי לאגד.

מורדי "הגעתי לאגד אחרי 15 שנות קבע בהמלצת חבר שידע שאני חולה הגה"


מורדי אוקונין בחזית האוטובוס

מי אני? שמי הוא מורדי אוקנין. אני בן 44 נשוי בשנית לנטלי. אני אב ל-2 ילדים מנישואים קודמים (אורי בת 19 ואביב בן 15) ויש לנטלי ולי בן משותף אופק בן שנתיים. ותק באגד: אני באגד מאז חודש מרץ 2016.

באיזה סניף אתה עובד?
כמו נטלי, גם אני עובד בסניף תמח"ת מזה 3. אני עובד בעיקר בקווי הגליל הבינעירוניים 840, 845, 836, 826 ו-921. ובנוסף משובץ לעבוד בקווי הלילה.

מה עשית לפני ההצטרפות לאגד ומדוע החלטת לעבור לאגד?
שירתי בצבא קבע במשך 15 שנים בחיל הים. לאגד הגעתי בעקבות המלצה של חבר שידע שאני חולה הגה...

באיזה אוטובוס אתה נוהג כיום?

אני נוהג בעיקר באוטובוס סיני מסוג יוטונג יורו 6. לפעמים יוצא לי לנהוג גם במרצדס 500 OC. בשל עבודתי בקווים בינעירוניים ארוכים אני זוכה לשמחתי לנהוג בעיקר ברכבים חדישים.

באיזה אוטובוסים נהגת בעבר ואיזה מהם היה אהוב עליך ביותר?
אומנם אין לי היסטוריה ארוכה באגד אבל הספקתי לנהוג על כל הצי הקיים. האוטובוס האהוב עלי ביותר הוא ללא עוררין, מרצדס 500 OC. לה היה ולא יהיה עוד אוטובוס ברמה כזאת. פשוט חווית נהיגה מושלמת.

ובאיזה לא אהבת לנהוג?
לא אהבתי לנהוג באוטובוס MAN בינעירוני. אולי זה בגלל שיצא לי לעבוד רק על אוטובוסים ישנים לקראת צאתם משרות. יתכן שכאשר נכנסו הדגמים החדשים של מאן לשרות, הם יהיו טובים ונוחים יותר לנהיגה.

אם זה היה תלוי רק בך - באיזה אוטובוס היית מעדיף לנהוג ובאילו קווים?
כמובן שבמרצדס 500 OC ובקווים הבינעירוניים הארוכים.

קשה היה להוציא ממורדי סיפור על החוויות שהיו לו במהלך השנתיים ורבע שהוא באגד. מורדי הוא בחור צנוע הנחבא אל הכלים. במהלך כל הריאיון הוא שידר תחושה של חוסר נוחות מהצורך להיחשף. ניראה היה כי הוא מעדיף לשבת ליד ההגה ולבצע משמרת נוספת במקום "להלחץ" בראיון הזה.

למרות הצניעות ולמרות התקופה הקצרה יחסית שהוא עובד באגד- הוא קיבל הרבה פידבקים חיוביים על עבודתו הן מצוות התנועה בסניף והן מנוסעיו. מורדי נרתם לכל משימה של צוות התנועה. לפעמים ברור לו שהוא יקבל על הראש מנטלי, כי מדובר בהיעדרות מהבית - אבל לא יגיד לא אם צריכים אותו בעבודה.

עיון בתיקו האישי של מורדי מעלה מכתב שבח מנהג מקצועי בן מיעוטים, מכתב המוקיר את אישיותו ומקצועיותו של מורדי. "אני מוכרח לומר כי התפעלתי מצורת נהיגתו, הנהג היה יעיל ומהיר בתפקידו, אדיב לסביבתו ...נהניתי לנסוע בחברתכם כתמיד והופתעתי לטובה מיחסו של מורדי לנוסעים בני המיעוטים שהיו באוטובוס". אז מה יש לנו להוסיף...?