אודות קבוצת אגד

עודכן בתאריך  28.07.2019

קבוצת אגד היא חברת התחבורה הציבורית הגדולה בישראל, ומבין הגדולות בעולם. החברה, שהקמתה הרשמית היתה ב- 1933 מעסיקה כ- 9000 עובדים בישראל ובעולם ומחזור ההכנסות השנתי שלה מוערך בכ- 4 מיליארד שקלים.


קבוצת אגד היא חברת התחבורה הציבורית הגדולה בישראל, ומבין הגדולות בעולם. החברה, שהקמתה הרשמית היתה ב- 1933  מעסיקה כ- 9000 עובדים בישראל ובעולם ומחזור ההכנסות השנתי שלה עומד על כ- 4 מיליארד שקלים.
אגד הרחיבה באופן משמעותי את פעילותה בשנים האחרונות הן בתחום התחבורה הציבורית והן בתחומים משיקים..

כיום אגד פעילה ומובילת שוק בתחומים הבאים:
 • הפעלת אשכולות תחבורה ציבורית ברחבי ישראל
 • מתן שירותי תחזוקה, הפצה וייצור לתחום האוטובוסים
 • הפעלת מערכי תחבורה ציבורית באירופה 
 • היסעים ותיור
 • הקמת ותפעול מערך הרכבת הקלה בקו האדום בתל אביב
 • מחקר, פיתוח והקמת מערכי תחבורה חכמה ותחבורה על פי דרישה 
 • ועוד.

כמעט מיליון נוסעים ביום

אגד מחזיקה בנתח שוק של כ- 33% מכלל התחבורה הציבורית בישראל באמצעות אוטובוסים. האוטובוסים של אגד מסיעים כמיליון נוסעים מידי יום, באמצעות קרוב ל-4,000 אוטובוסים  הגומעים מרחק של כמיליון קילומטרים ביום בקווי השירות של החברה.

אגד, מאת ח.נ. ביאליק

חיים נחמן ביאליק, המשורר הלאומי הוא זה שהגה את השם לקבוצה, שהפך ברבות השנים למילה נרדפת לאוטובוס בישראל. השם נבחר משום שבשנת הקמת החברה, היא הורכבה מארבע חברות הסעה שפעלו בישוב העברי באותה התקופה.
ביאליק שעלה לישראל עשור לפני הקמתה, התאהב בשפה החדשה ישנה והקדיש את חייו להפכה לשפה יום יומית – מגן הילדים ועד לאוטובוס...

חזון וערכים


תחבורה ציבורית מהווה חלק בלתי נפרד מתשתית לאומית ותרומתה למיצוי הפוטנציאל האישי ולהתפתחות כלכלית וחברתית חשובה לאין ערוך.

אגד, שתולדותיה שזורים בתולדות ישראל, מחויבת לספק שירותי תחבורה ציבורית ברמה הגבוהה ביותר לתושבי ישראל והמבקרים בה. אנו מחויבים לבטיחות ונוחות הנוסעים בכל מקום אליו וממנו מגיע אוטובוס אגד.

אנו גאים להוות את חוד החנית בתחום התחבורה הציבורית ומחויבים להמשיך לפתח את רמת השירות לנוסע ולתרום להשגת היעדים הלאומיים להגברת השימוש בתחבורה ציבורית, ולגיוון אמצעי התחבורה הציבורית העומדים לרשות הנוסעים, לרבות רכבות קלות ופתרונות תחבורה חכמים.

אנו מאמינים כי לתחבורה ציבורית השפעה מהותית על הסביבה ולכן אנו שואפים להתייעל בשימוש באנרגיה, לצמצם את ההשפעות האקולוגיות של פעילותנו ולשמור על סביבה נקייה, בריאה ובטוחה.

90 שנות היסטוריה


אגד נוסעת למדינה שבדרך

הסיפור של אגד בארץ ישראל מתחיל לפני מאה שנה, עת רכשו מספר צעירים מבני הישוב היהודי משאיות בריטיות שהפכו לאוטובוסים מאולתרים. האתגרים הביטחוניים והדרכים המשובשות הביאו את אותם צעירים להתאגד בקבוצות שהביאו לייסוד קואופרטיב אגד בשנת 1933.

בעשור הראשון לקואופרטיב, הפכו נהגי אגד לשותפים פעילים בהקמת המדינה שבדרך ובהגנה על הישוב, ויחד עם עמיתיהם בקבוצות האחרות, הרחיבו את הקואופרטיב באמצעות מיזוג קבוצות נוספות.

עם הקמת המדינה אגד המשיכה לגדול ולהתעצם, עד לשנת 1967 בה אוחדו כל שלושת הקואופרטיבים התחבורתיים תחת המטריה של אגד.

בשנות התשעים של המאה הקודמת החליט משרד התחבורה להגביר את התחרותיות בשוק התחבורה הציבורית ובמסגרת זו הוציא למכרזי תפעול חלק מקווי אגד. הקבוצה ניצלה את הרפורמה של המשרד כדי להתייעל ולחדור לתחומים משיקים בתחום התחבורה הציבורית, לרבות פעילות בחו"ל וחדירה לתחום הרכבות הקלות בישראל.

מרחיבים פעילות

בשנת 2010 הקימה הקבוצה את אגד אירופה, המפעילה כיום תחבורה ציבורית בפולין ובהולנד. פעילות אגד אירופה משמשת לא רק כמנוף עסקי אלא גם חושפת את הקבוצה ואת מנהליה לפרקטיקות בתחום התחבורה הציבורית ברחבי אירופה ומאפשרת לה ליהנות מהניסיון הנצבר בחו"ל לטובת פיתוח התחום בישראל.

קבוצת אגד החליטה לחדור לתחום הרכבות הקלות בישראל בתחילת העשור הנוכחי, על מנת להרחיב את הפעילות בתחום הסעת ההמונים ולחזק את מעמדה כמובילה לאומית. לשם כך הוקמה חברת תבל מטרו, שהתמודדה וזכתה  במכרז לתפעול הקו האדום במטרופולין תל אביב.

פורצים דרך בתחבורה הציבורית

בשנת 2018 השלימה אגד מהלך ארגון מחדש שמטרתו התייעלות, התמקצעות, חדירה לפעילות בתחומים משיקים ושיפור הרווחיות בקבוצה.
המהלך כלל ארגון מחדש של מערך התחבורה הציבורית בחמישה אשכולות תפעוליים ומחלקות מטה, ופתיחת מרכזי השירות של הקבוצה, מפעל הייצור והמרכז הלוגיסטי לחברות אחרות המחזיקות בבעלותן אוטובוסים בישראל.
אגף התחזוקה צבר כ- 1000 לקוחות בתחום מאז השלמת התהליך הארגוני והפך לספק שירות מורשה עבור חלק מיבואני האוטובוסים המובילים בישראל.

שינוי מבני באגד

בשנת 2019 הפכה אגד מקואופרטיב לחברה, המהלך נועד לאפשר הכנסת משקיע משמעותי לחברה והרחבת הפעילות שלה בכל הערוצים.

קריירה באגד


מעסיק מועדף בתחום התחבורה הציבורית

קבוצת אגד מעסיקה כ- 6500 עובדים, מתוכם כ- 4500 נהגי אוטובוסים מקצועיים. הקבוצה שואפת להמשיך ולהוות את המעסיק המועדף בתחום התחבורה הציבורית בישראל. לשם כך היא משקיעה משאבים ניכרים בגיוס, הכשרת והעסקת נהגים מקצועיים. בין תנאי ההעסקה של נהגי אוטובוסים באגד ניתן למנות:
 • הכשרה מקצועית מלאה
 • מסלול קריירה המותאם לרצון ולצורכי הנהג
 • תגמול גבוה ב- 20% מהממוצע בשוק
 • תמריצים לעידוד ביצועים וותק
 • תנאים סוציאליים הכוללים: מענקי ותק והפרשות לפנסיה ולקרן השתלמות
 • תכניות רווחה והעשרה
 • ועוד
רוצים להצטרף לאגד? לחצו כאן

רכבות קלות באגד


קבוצת אגד רואה עצמה כשחקנית משמעותית ומובילה בתחום התחבורה הציבורית בישראל ומחויבת לקחת חלק פעיל בפיתוח התשתיות ואמצעי התח"צ בישראל. הקבוצה בחרה להשתלב במערך הרכבות הקלות ורכבות המטרו בערים המרכזיות בישראל – תל אביב, ירושלים וחיפה. את זאת היא עושה תוך שהיא מביאה עמה עשרות שנים של ניסיון והיכרות מעמיקים עם הנוסע הישראלי, עם הכבישים והדרכים בישראל, עם הרשויות המקומיות ועם הרגולטור – משרד התחבורה.

קבוצת אגד הקימה את תבל מטרו – חברה בת בשליטה מלאה, שהוקמה יחד עם תאגידי הענק הבינלאומיים - שנזן מטרו וחברת CCECC מסין. מטרת תבל מטרו היא להשתלב בפרויקטים הלאומיים בתחום הרכבות הקלות ולהוביל אותם.
תבל זכתה בשנת 2017 במכרז להפעלת הקו האדום של נת"ע, במסגרתו היא תהיה אמונה על מערך התפעול השוטף של הקו האדום, לתקופה של עשר שנים מהשקת הקו, עם אופציה לשש שנים נוספות. המכרז אף קובע כי יוקצו לתבל 5 שנות התארגנות לפני תחילתה של תקופת התפעול, הצפויה בשנת 2021. כלל הפרויקט מוערך בכ- 15 מיליארד שקל, בפריסה ל- 15 שנים.

תבל אף מתמודדת במכרזים נוספים בתחום הרכבות הקלות בישראל, בניהם:
 • המכרז לניהול פרויקט הרכבת הקלה במטרופולין חיפה, שיחבר בין חיפה ובין נצרת עילית. 


אגד תיקתק, תחבורה לפי דרישה בחיפה ובירושלים


אגד גאה להציג: שירות אגד תיקתק, תחבורה לפי דרישה בחיפה ובירושלים.
אגד מפעילה פיילוט לתחבורה לפי דרישה, במסגרתו ייהנו אלפי מנויים באפליקציית אגד מתחבורה ציבורית בהתאמה אישית.
במסגרת השירות נוסעי אגד, שירשמו באפליקציה, ייהנו משירות הסעות מותאם ליעדים אליהם הם רוצים להגיע, בין השעות 06:00-20:00.
מתחמי השירות בערים חיפה וירושלים כוללים מוקדי תעסוקה, השכלה, בילוי ופנאי בערים אלה, לרבות חיבור לתחנות מרכזיות ותחנות רכבת בערים.
כל אלה במחיר נוח של החל מ- 10 שקלים לנסיעה.
שירות אגד תיקתק יתחיל לפעול בשלב הראשון בחיפה, ויתרחב בהמשך לירושלים.

מורידים נרשמים ונוסעים

השימוש בשירות תיקתק נוח, זמין וידידותי למשתמש: כל שיש לעשות הוא להוריד את אפליקציית אגד לנייד, להירשם לשירות באמצעות טופס הרשמה ולהזין פרטי כרטיס אשראי לחיוב. לאחר ההרשמה, ניתן להזמין את שירות תיקתק באמצעות הזנת מוצא ויעד ובחירה באופציית תיקתק. לאחר הבחירה בשירות תיקתק הנוסע יקבל מידע אודות תחנת האיסוף ומועדו, ומספר הרכב שיאסוף אותו.
שירות תיקתק כולל עשרות רכבי הסעה חדשים, מצוידים ומונגשים לרווחתם של הנוסעים. לקריאה נוספת ולהרשמה, לחצו כאן


קבוצה ירוקה


תרומתה של תחבורה ציבורית לאיכות הסביבה חשובה מאין כמותה: היא יכולה להחליף את הנסיעה ברכבים פרטיים, להקל על עומסי תחבורה ולהפחית בשימוש באנרגיה ובפליטות פחמן.

אגד, כמובילה בתחום התחבורה הציבורית בישראל שואפת לשפר ולהרחיב את תרומתה לאיכות הסביבה ולכן היא משקיעה משאבים ניכרים בתחום, המוערכים בכ- 5.5 מיליון שקלים מידי שנה.
בין התחומים בהם אגד פעילה, במטרה לתרום לאיכות הסביבה, ניתן למנות:

הרחבת צי האוטובוסים החשמליים

בשנים האחרונות ייבאה אגד אוטובוסים חשמליים, שהוטמעו בצי שלה ופעילים כבר היום באזור חיפה והקריות ובירושלים. אגד נערכת לקליטת עשרות אוטובוסים חשמליים נוספים במטרה לצמצם את השימוש בדלק וסולר. האוטובוסים החשמליים הוכיחו את עצמם כאמצעי הטוב ביותר לשימוש באנרגיה ירוקה ולהקטנת פליטות הפחמן והפיח.

התקנת מערכי חסכון באנרגיה

חלק מהאוטובוסים של אגד מצויידים במערכות TRAFFILOG התורמת לחסכון של עד 2.5% בתצרוכת הדלק של האוטובוסים ומונעת בלאי ושחיקה של כלי הרכב.

בחינת חלופות אנרגטיות

הקבוצה מאתרת ובוחנת חלופות לשימוש באנרגיות חלופיות, דוגמת שילוב אוטובוסים היברידיים, שימוש בביו אנרגיה ועוד.

הפחתת זיהום אויר אגד עומדת בהצלחה ביעדים להפחתת זיהום אוויר שנקבעו בהוראות המשרד להגנת הסביבה, בתקנות וחוקי העזר השונים, וכן פועלת לקיום כל יתר התנאים שנקבעו בחוק. אגד מחויבת להמשיך ולצייד את ציי הרכב שלה בכלים בעלי מערכות הנעה חלופיות התורמים להפחתת הזיהום. נהגי אגד עוברים הדרכות מקצועיות המכשירות אותם בנהיגה חסכונית וחכמה התורמת לשיפור איכות האוויר.

שימוש בחומרים מסוכנים ודלקים

אגד ממלאת באדיקות את הוראות האחסון, השימוש והפסולת בחומרים מסוכנים. האגודה מחזיקה בהיתרי רעלים שונים הנדרשים לפעילותה בהתאם לחוק החומרים המסוכנים, ופועלת לעמידה בתנאיהם ולחידושם בתום תוקפם.
כמתחייב מתקנות המים, אגד מנהלת מערך בדיקות קפדניות לאטימות למכלי דלק תת קרקעיים ולצנרת הובלה בכל תחנות התדלוק הפנימיות שלה ומקיימת שיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה בנושא.

בקרת קרינה

לצורך הפעלת צי של אוטובוסים בעלי הנעה חשמלית, אגד הקימה ומפעילה עמדות טעינה של אוטובוסים בחניון בקרית חיים. הקבוצה מחזיקה בהיתר הפעלה של מקור קרינה מהמשרד להגנת הסביבה ופועלת לעמידה בתנאיו.

טיפול ואחזור שפכים

אגד מקפידה על טיפול וניקוז שפכים תעשייתיים כדי למנוע זיהום של הסביבה ומקורות מים תת קרקעיים. במתקנים בהם מתבצעת שטיפה של אוטובוסים מותקנת מערכת למחזור מי השטיפה כדי לחסוך במים וכדי למנוע חלחול מים לביוב.

זיהום קרקע ומי תהום

לפני כעשור החלה אגד לבצע פעולות לסקירה של זיהומי קרקע ומי תהום במתקניה בהתאם לדרישות המשרד להגנת הסביבה וכחלק מהיערכותה לפינוי מתקנים מסוימים. סקרי קרקע ובקרת איכות מבוצעים כדרך קבע ותורמים הן לשיפור שיפור הקרקע והן ברמת התפעול השוטף.

טיפול ומחזור פסולת

אגד מנהלת ומפעילה מערך משמעותי שמטרתו למחזר פסולת ולמנוע זיהום סביבתי, לרבות: מחזור שמן, מחזור צמיגים, גריטה ומחזור מתכת ופלדה, וטיפול בפסולת נייר ופסולת אלקטרונית.

עובדות ומספרים


אגד בישראל

 • אגד מסיעה בישראל כמיליון נוסעים ביום בישראל
 • האוטובוסים שלנו בישראל נוסעים כמיליון קילומטרים ביום 
 • צי האוטובוסים בישראל מונה למעלה מ- 3000 אוטובוסים 
 • אגד מעסיקה כ- 6000 עובדים בישראל 
 • 33% מכלל הנוסעים באוטובוס בישראל נהנים משירותי אגד
 • אגד מנהלת 16 מרכזי שירות ברחבי הארץ, מפעל ייצור ומרכז לוגיסטי
 • 1000 לקוחות נהנים משירותי התחזוקה, הייצור וההפצה של החברה
 • אגד תפעיל את הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב

אגד בעולם

 • אגד מפעילה שירותי תחבורה ציבורית באוטובוסים בפולין ובהולנד
 • החברה מעסיקה כ- 3000 עובדים ברחבי העולם
 • הצי של אגד בעולם מונה כ- 900 אוטובוסים, 200 מתוכם חשמליים 
 • אגד מבצעת נסיעות בהיקף כולל של כ- 21 מיליון קילומטרים בפולין וכ- 35 מיליון קילומטרים בהולנד מידי שנה