לכבוד יום האישה הבינלאומי - ראיון עם שירה בנימין - נהגת בסניף מלחה

עודכן בתאריך  07.03.2019

יום האישה הבינלאומי הינו יום שבו מציינות הנשים את מעמדם בחברה אשר צוין לראשונה בשנת 1909 בארצות הברית ונקבע כיום בינלאומי בתאריך קבוע שהוא חל בו ה-8 למרץ רק בשנת 1965 על-ידי צו נשיאותי בברית המועצות וזאת עבור הנשים שנתנו את תרומתן למען המולדת והחברה והמעורבות בחיי הקהילה. לרגל יום זה רצינו לראיין אישה שעוסקת במקצוע שהתחיל כמקצוע גברי וכיום משתלבות בו נשים וזכינו לפגוש את נהגת חברת "אגד" שירה בנימין.

גלריית תמונות

לכבוד יום האישה הבינלאומי - ראיון עם שירה בנימין - נהגת בסניף מלחה
מאת: דב סמיט, החוג לפוליטיקה ותקשורת שנה ג', מכללת הדסה ירושלים

ספרי לנו קצת על עצמך, על מנת שנכיר אותך. איך התחלת את הקריירה שלך ב- "אגד" וכמה זמן את עוסקת בזה?
אני בת למשפחת "אגד". אחי הוא מנהל סניף כאן, בסניף מלחה ויש לי עוד אח שהוא מכהן בתפקיד סדרן. כל החיים שלי גדלתי במשפחת אגד, בפרט שאבא שלי כבר 40 שנה עובד בחברה. גדלתי בתוך זה, אם זה טיולים או אם זה לנסוע עם אבא לסיבוב. כל היום בבית היינו שומעים את זה. אני עובדת כנהגת בסניף כבר 3 שנים ומאוד אוהבת את העבודה.

כשהתחלת את הנסיעה הציבורית הראשונה שלך בחברה, איך הרגשת והאם הייתה תגובה של נוסעים?
היו תגובות. רובם היו טובות. לא הייתה תגובה שלילית או פוגענית. אנשים שמחו לראות משהו שונה ושגרתי. קצת הייתי בלחץ על מה יגידו ואיך הנוסעים יקבלו את זה. כל הסימני שאלה האלו נעלמו מהר מאוד כי נכנסתי לזה מהר ובאופן טבעי החששות נעלמו.

אם לא היית עוסקת במקצוע הנהיגה, במה היית עוסקת?
אינני יודעת. אם זה לא היה נהגת אז זה היה משהו בשטח מאחר קשה לי להיות במקום סטטי כל הזמן כמו עבודה משרדית. מה שכן אני יכולה לומר זה שאני מאוד אוהבת קהל, ציבור ושטח ולכן זה מסתדר לי מצוין עם העבודה שלי שכוללת את שלושת הנתונים הללו.

האם היה לך רגע מרגש בתפקיד שאת זוכרת?
הנוסעים לא שוכחים להביא לי מתוקים בנסיעה. חלק מהעבודה שלי היא בקו של מושב אורה, קו 150. במושב כולם מכירים את כולם וכאשר הנוסעים מזהים אותי כל פעם אז הם מכניסים אותי "לחיק משפחתם" ומכבדים גם אותי. יש לי את הנוסעים הקבועים שלי גם בקווים 19, 18 ו- 42 שמכירים אותי. אני יודעת איפה חלק מהנוסעים גרים מאחר והם מזמינים אותי לבית שלהם בהפסקות, וכל הזמן דואגים לי. אני זוכרת שהייתי פעם בנסיעה ליד שוק מחנה יהודה אז אחד מהנוסעים הביא לי קלמנטינה. ממש ככה דואגים לי וזה מרגש אותי כל פעם מחדש.

איך משלבים קריירה של נהגת יחד עם משפחה?
קודם כל יש כאן מכל מיני סוגים של נהגות. אני רווקה אבל יש נשואות, גרושות וכל סידור הוא משתלב, מאחר ולאישה יש כאן סידור אחר מכל הנהגים. לכל אחת יש את התנאים שהיא רוצה והנקודה החשובה היא שכאן בחברה מתחשבים בכולם לפי הצרכים שלה. לדוגמא: יש כאן אימהות לילדות קטנות שמתחילות לעבוד בשעה 8:00 בבוקר ומסיימות בשעה 15:00 בצהריים, כמו כל עבודה נורמלית.

ואם צריך לצאת באמצע בגלל משהו חריג?

אז יש כאן סדרנים שמאוד מתחשבים. אומרים להם את הסיבה והם דואגים לנהג מחליף.

יש לך חיים אישיים. יש לך תחביבים, מאכל אהוב?
בוודאי. קודם כל יש לי בן-זוג. דבר שני, אנחנו הנהגות בסניף מאוד מגובשות. אחת לחודש אנחנו יוצאים ועושים משהו משותף רק לנו ללא גברים מסביב וזה גם תחביב.
מאכל אהוב – שניצל. יש כאן חדר אוכל עם שניצל מעולה.

בשבוע הבא יחול יום האישה הבינלאומי. האם יום זה אומר לך משהו?
לא. עבורי זה יום מיוחד כמו כל יום. יש כל-כך הרבה ימי ציון בלוח-שנה שבשבילי זה עוד יום רגיל בשגרה.

בשנה הבאה חברת "אגד" צפויה למסור 60% מנסיעותיה בירושלים למפעיל אחר. איך זה משפיע עלייך ועל חברייך לעבודה?
יש קצת לחץ, הרבה סימני שאלה. אנחנו לא יודעים שום דבר עדיין אבל תמיד מקווים לטוב.

לסיום, האם יש משהו נוסף שהיית רוצה להוסיף לנו הסטודנטים או משהו באופן כללי?
בוודאי. אני רואה אתכם הסטודנטים בבקרים, במיוחד בקו 19 שזה קו בו עולים הרבה סטודנטים בהר  הצופים, גבעת-רם, מכללת הדסה והדסה עין-כרם. 70%-80% מהקווים בירושלים מסיעים סטודנטים וזה רוב האוכלוסייה שלנו.  כייף לי להסיע אתכם הסטודנטים וחשוב לי תגיעו ליעדכם בשלום ושתצליחו בחיים.