"נשות הברזל" של אגד

עודכן בתאריך  27.02.2020

"מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה" - אומר הפתגם הידוע - ואנו נרשה לעצמנו להרחיב מעט את היריעה ולהוסיף שגם מאחורי כל ארגון מצליח עומדת אישה או נכון יותר כמה נשים - כך לפחות הם פני הדברים אצלנו באגד. לאותן נשים מנהלות הלשכות באגד שהפכו לשותפות במערך הניהול ובלעדיהן כלום לא יכול לזוז - מוקדשת הכתבה הזו. אז קבלו את שרית, אורנה, ניקול, סמדר, מלי וברכה בשישייה הפותחת של מנהלות לשכות באגד ואת סיפורן האישי המושתת על אהבת האדם, מקצוענות ומסירות אין סופית לאגד.

גלריית תמונות

"נשות הברזל" של אגד
מאת: עידן יגודה

אגד, כך מקובל לחשוב, הוא ארגון גברי, כך לפחות התנהל הארגון הזה מאז היוסדו. כל בעלי התפקידים הבכירים באגד היו גברים ונשים לא יכלו להתקבל כחברות בקואופרטיב גם אם היו בנות חברים בעוד שאחיהן בני המין הגברי יכלו להתקבל כחברים שווי זכויות באגד (עד למועד שבו הוחלט על הקפאת קבלת חברים חדשים).

בנות חברים שבכל זאת רצו לקשור את גורלן לארגון שעליו גדלו וחונכו בבית - נאלצו להצטרף לאגד אבל רק כשכירות. אבל קשה להאמין שהיום אפשר היה להכניס לתקנון של קואופרטיב סעיף כזה המדיר ופוגע בשוויון ובזכותן של נשים להיות במעמד זה לזה של גברים. ואכן בשנים האחרונות המצב השתנה ויותר ויותר נשים מצטרפות לאגד החל מנהגות ועבור לתפקידי ניהול בכירים במטה החברה כמו: יועצת משפטית, מנהלת מערכות מידע וטכנולוגיות, מנהלת משאבי אנוש ומנהלת שיווק.

אבל את הכתבה הזו החלטנו להקדיש לאותן נשים שהן מאחורי הקלעים, אשר בלעדיהן כלום לא יכול לזוז באגד. אלה הן מנהלות הלשכות שלנו, שכולנו בארגון מכירים אותן אבל אולי לא מודעים לתרומה הגדולה שלהן לניהול התקין של אגד. אז הגיע הזמן לא רק להכיר אותן אלא גם להוקיר אותן ואת מה שהן עושות למען אגד פעמים רבות על חשבון המשפחה וחיי החברה. אבל כאלה הן. קורצו מחומר מיוחד שאגד יכולה להתגאות בו.

אגד הוא גוף גדול ומורכב שבשנים האחרונות עובר שינויים מבניים ותפקודיים רבים. אופי פעילותו מכתיב לו לפעול באמצעות מספר רב של אגפים ואשכולות תפעוליים לצד יחידות מקצועיות וחברות בנות. למנהלי היחידות הללו יש בדרך כלל משרדים או לשכות שאותם מנהלות המזכירות שלהם. בלי המזכירות הללו - ספק רב אם המנהלים - מוכשרים ככל שיהיו – היו מסוגלים להשתלט על לוחות הזמנים על תיאום וזימון ישיבות צוות ופגישות על תיוק חומרים, וכן גם על פינוקים קטנים כמו קפה ועוגיות - והרבה פעמים גם כאלה שהן מכינות במו ידיהן בבית ומביאות למשרד.
אז הנה לפניכן 6 מאותן בנות נפלאות שאי אפשר בלעדיהן:


שרית יציב

תפקיד: מנהלת לשכת מנהל אשכול ירושלים
הבוס: רונן חליפה מנהל האשכול וחבר דירקטוריון אגד
גיל: 55
ותק באגד: 34 שנים
מגורים: ירושלים
מצב משפחתי: נשואה ליאיר ואמא לאדם, מירית ומיקה
עוד משהו...
דור שלישי באגד (בתו של דוד גיל ז"ל) וגאה בייחוס המשפחתי

שרית: "טחב לא גדל על אבן מתגלגלת"...

שרית יציב היא ירושלמית אסלית גאה הן בעירה והן במקום עבודתה באגד. היא זוכה גם להערכה רבה על תפקודה בעבודה. על אגד היא גדלה בבית אבא מאז ילדותה. "כל זיכרונות הילדות שלי היא ספוגים באגד. השיח בבית נסב תמיד סביב אגד. היה אך טבעי שאלך ברכי אבא וסבא ואצטרף לאגד. ואכן כאן החל המסע המקצועי שלי, עוד טרם גיוסי לצבא כשעבדתי בדלפק המודיעין בתחנה המרכזית הישנה של ירושלים.

לאחר השחרור בגיל 22 חזרתי לאגד וכל השאר היסטוריה. עבדתי במחלקת תרבות ולאחר מכן במדור ההבראה כ-15 שנים, משם עברתי לוועדת הפיקוח למשך 14 שנים ואז רונן חליפה "משך" אותי אליו לאגף תפעול ירושלים. כיום אני מנהלת את הלשכה של אשכול ירושלים. זו עבודה מאתגרת ומעניינת שנוגעת לכל פעילות אגד ירושלים אל מול ציבור הנוסעים ומטה החברה בבית דגן. המשרדים שלנו ממוקמים במבנה חדש וכייפי בחניון תלפיות וזה עושה טוב לכולם", אומרת שרית.

"האשכול הירושלמי הוא ממש משפחה, הרבה בזכותו של רונן חליפה שבמנהיגותו מצליח ליצור סביבת עבודה נעימה. הוא איש ענק עם נשמה גדולה, מתחשב ורגיש ומצחיק. מעין אבא של כולם. וזה מקרין על כל עובדי האשכול. יש אצלנו אנרגיות טובות מה שהקל להטמיע במשרד ובאשכול את תפיסת הניהול החדשה. אני עובדת לצידו של רונן 4 שנים באופן צמוד ומאחלת לכל מנהלת לשכה שיהיה לה בוס כזה. אגד זכתה בו", מחמיאה שרית לבוס שלה.

"ירושלים היא עוגן מרכזי ומשמעותי בפעילות אגד גם בהיבט הרווחי. אני יכולה להעיד מקרוב עד כמה מנהלי הסניפים והנהגים המסורים שלנו משתדלים לעשות את העבודה על הצד הטוב ביותר ולהיות הפנים היפות של אגד. אני ערה לשינויים שעוברת אגד וחושבת ששינוי שנעשה לצורך השגת יעד מוגדר הוא דבר טוב ומבורך גם אם לעיתים קשה בתחילה לעכל אותו. והשינויים שאגד עוברת כיום – טובים הן לעתיד הארגון והן לפרט. איך אמר פעם מייק ג'אגר סולן להקת האבנים המתגלגלות? "טחב לא צומח על אבן מתגלגלת" וזה בדיוק המוטו שלי לחיים...

בעלי יאיר מחכה לפנסיה שלי מאגד שנעשה יחד טיול אחרי הצבא

שרית היא מה שמוגדר כ"ראש גדול". היא מאוד מסורה לעבודה וזה אומר שהיא תמיד זמינה גם מעבר לשעות העבודה במשרד בכדי לתת מענה לכל צורך. היא חיה את אגד והדינמיקה המקצועית עושה לה תמיד טוב גם כשלחוץ ולא מספיקים הכל ביום אחד. גם כשאנחנו יושבים בראיון הזה ומנסים למצוא כמה דקות של שקט - זה לא עובד. בכל כמה דקות נכנס משהוא עם בקשה והתייעצות או סתם לומר שלום.

שרית נשואה כבר 30 שנים ליאיר ולזוג שלושה ילדים "מדהימים" - היא מתגאה. אחרי שעות העבודה היא מאוד אוהבת לבשל ולאפות, לארח משפחה וחברים, לקרוא ספרים. ממש עכשיו היא קוראת את "סיפורים לפני השינה לילדות מורדות". ספר מומלץ. היא אוהבת לטייל עם יאיר בעלה בארץ ובחו"ל. "באחרונה חזרנו מארצות הברית. זה היה טיול מושלם", היא מציינת. על פרישה לגמלאות היא עדיין לא חושבת ברצינות "אבל גם זה יגיע ואני בטוחה שבבוא היום אמצא דרכים למלא את זמני ולתרום להעשרה עצמית. יאיר כבר ממתין ליום שבו אפרוש כדי שנצא יחד לטיול גדול בעולם של "אחרי הצבא" באיחור של כמה שנים", היא אומרת בחיוך.

ומה אומר הבוס רונן חליפה?

את שרית יציב אני מכיר ומוקיר הרבה מאוד שנים. היא מקצוענית, רגישה ומסורה לסביבת העבודה באגד ואת כל תפקידיה עשתה על הצד הטוב ביותר. שרית מוערכת. אני יודע שיש לי על מי לסמוך בכל משימה שצריכים אותה. שרית עבדה אתי בשנים האחרונות באגף התפעול ועכשיו כמנהל אשכול ירושלים. הכל יותר קל ופשוט כשאתה יודע ששרית והצוות לצידך לכל צורך ובכל נקודת זמן שתזדקק להם. אז יחד נעמוד בכל משימה שנתבקש לה. ואנצל את ההזדמנות להודות לכל העובדים והעובדות הנוספים הפועלים יחד במטה אשכול ירושלים במיקומו החדש בתלפיות ויחד במקצועיות ובחברות נמשיך לעמוד בכל האתגרים התחבורתיים הענקיים שעל הפרק בעיר ירושלים.

אורנה שהרבני

תפקיד: מזכירת ההנהלה ומנכ"ל חברת הבת אגד הסעים תיור ונופש
הבוס: עופר חכים מנכ"ל אגד הסעים תיור ונופש
ותק באגד: 37 שנים
מגורים: תל אביב
מצב משפחתי: בזוגיות ארוכת שנים עם צבי
עוד משהו... חובבת קולנוע, טיולים בחו"ל והכי אוהבת את סמטאות תל אביב ובמיוחד את פלונית ואלמונית

הייתי שותפה לאירועים היסטוריים בתולדות אגד

את אורנה אני מכיר היטב מצעדי הראשונים באגד. כבר אז היא נחשבה "למוסד" באגד. היא הגיעה לאגד בגיל 22 ומאז היא פה ומילאה שלל תפקידים. הריאיון אתה נערך בלשכה בראש העין והיא פותחת אותו בשיר הלל לאגד שהיא כל כך אוהבת: "אגד זה מפעל מדהים שנגע בכל פרמט במדינת ישראל: בתחבורה הציבורית, בהסכמי שלום, בהעסקת אלפי עובדים ובכל תחומי הכלכלה. זה אוקיינוס ללא גבולות. מפעל ציוני שנבנה עם מדינת ישראל. המותג אגד מושרש חזק בישראל ואני רוצה להודות למי שנתן לי את הזכות להיות חלק ממנו", היא מסיימת את מונולוג הפתיחה שלה.

חלק ניכר מתקופת עבודתה באגד היא עשתה באגף התנועה שהוא לדבריה ליבת העשייה באגד. "אלה היו השנים הכי מאתגרות והכי כיפיות. את דרכי באגד התחלתי במחלקת אירועי הקיץ ומשם עברתי לאגף התנועה למשך 28 שנים. עבדתי תחת חמישה מנהלי אגף שלמה גולדמן, איצ'ה מנחם ז"ל, מנחם ניוביץ, מיכה ברנר ורונן חליפה. לאחר מכן עברתי לאגף השיווק, בתקופתו של אייל יחיאל. מתוכו צמחה אגד הסעים תיור ונופש המוכרת, כפי שהיא כיום, בניהולו של עופר חכים. אני משמשת כמזכירה הראשית של החברה ומסייעת לכל העובדים והלקוחות היכן שצריך גם בפן האישי וגם בפן המקצועי.

אני מאוד אוהבת את העבודה בחברת הבת. זו תקופה של שינויים משמעותיים באגד ואני מבינה את הצורך לבצע אותם. אני לא יכולה לומר שאין לי געגועים לימי הקואופרטיב של פעם אבל אני משוכנעת שאגד צועדת לעבר עתיד טוב יותר. אני רואה את עצמי כחלק מהמסע הזה לאורך שנים.

זיכרונות מקו 100 לקהיר וחצות וחצי לאילת

הוותק הרב של אורנה באגד רצוף בזיכרונות מאירועים היסטוריים בכל הצמתים של אגד לאורך השנים. כמה מהם נחקקו היטב בזיכרונה. "הייתה לי הזכות, בתקופתו של מנחם ניוביץ כמנהל אגף התנועה, להיות שותפה בהכנות התפעוליות של קו 100 מתל אביב לקהיר שנחנך במסגרת הסכמי השלום עם מצריים בשנת 1981. אני זוכרת את הדינמיקה בתוך אגד לקראת הפעלת הקו הבינלאומי הזה. זו הייתה בעיני צומת משמעותית בתולדות אגד ומדינת ישראל. הנהג שעשה את הנסיעה הראשונה היה ניו מסניף תל אביב ואנחנו באגף היינו אמונים על הכנת הדרכונים והכנת התדריכים הביטחוניים לנהגים ולנוסעים. בקהיר תיאמנו עבור נהגי אגד לינות במלונות שהמדינה בחרה עבורם והכי חשוב היה לתאם במדויק את זמני ההגעה והעליה עם האוטובוס למעבורת המצרית שהעבירה את האוטובוס סיני למצרים. אלה היו ימים נפלאים", מתרגשת אורנה.

זיכרון אחר שנחרט בזיכרונה שייך לתקופה אחרת שבה איצ'ה מנחם ז"ל כיהן כמנהל האגף. אז נוסד קו חצות וחצי מת"א לאילת. גם שם הייתי שותפה פעילה בהפעלת הקו. אגד ייסדה שרות לילה מדהים בעיני. אתה עולה לאוטובוס חדיש וממוזג בתל אביב, ישן כל הלילה ומתעורר לפנות בוקר באילת וכל היום לפניך. הקו הזה צבר תאוצה ובשיא היינו מוצאים עשרות אוטובוס בכל לילה עם צעירים ותיירים ומשפחות שהשתמשו בשרות של קו 394 בדרכם לעיר השמש הנצחית אילת".

אורנה הייתה שותפה גם להיוולדם של קווי החרדים. והקווים ממוגני הירי של אגד לאזור איו"ש. "אני זוכרת את בקבוקי התבערה והאבנים מהם סבלו הנהגים שלנו בקווים האלה. ליוויתי גם את מכירת ה"טייגרים" הישנים של אגד לבורמה וכמובן את פינוי עוטף עזה בשנת 2004 שלאגד היה חלק משמעותי בתכנון וביצוע הפעילות הזאת שחייבה הערכות מיוחדת של אגף התנועה.

פלונית ואלמונית הסמטאות האהובות עלי ביותר

אורנה מגדירה עצמה כעירונית ותל אביבית בנשמתה למרות שהיא גרה בפ"ת. גדלתי מגיל צעיר בת"א ואני מאוד אוהבת את הסמטאות המיוחדות שלה. "כשמגיעים אלי אורחים או חברים מאזורים מרוחקים - אני לוקחת אותו למסלול העירוני של נוף ילדותי. יחס מיוחד יש לי לשתי סמטאות קטנות בתל אביב: פלונית ואלמונית הממוקמות בין דיזינגוף סנטר לכיוון שוק הכרמל. סיפורן עוסק בסיפור המפורסם אודות מאיר גצל שפירא בונה הבתים בסמטאות. הוא ביקש לקרוא לאחת הסמטאות על שם רעייתו סוניה אך ראש העיר מאיר דיזינגוף לא ראה זאת בעין יפה. בסופו של דבר הוחלט לשנות את שמותיהן של הסמטאות לפלונית ואלמונית עד שייושרו ההדורים בין ראש העירה לבין מאיר שפירא. בפועל זה לא קרה ושתי הסמטאות ממשיכות לשאת את השמות המקוריים פלונית ואלמונית עד היום... לימים, קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת ת"א החליטה בכל זאת להעניק לגברת שפירא את השם והמעמד כתיקון היסטורי ופתחו בית קפה שנקרא: "סוניה גצל שפירא"- משלימה לי אורנה את המידע.

ומה אומר הבוס עופר חכים?

עופר חכים מנכ"ל אגד הסעים ותיור משבח את אורנה. "את אורנה הכרתי כשנכנס לתפקיד. היא הלב הפועם של חברת הבת "אגד הסעים ותיור". רוב העבודה המקצועית ובוודאי כל מה שקשור להנהלת החברה עוברים דרך אורנה והיא ביד המקצועית שלה ובניסיון הרב שצברה משך השנים יודעת כיצד להתנהל ולתת עדיפויות למה שמחייב טיפול מידי. אני מאחל לאורנה עוד שנים רבות וטובות של עשיה ומודה לה בשם כל עובדי החברה על מה שהיא עושה למעננו".

סמדר חזיזה

תפקיד: מנהלת לשכת אגף תחזוקה
הבוס: זוהר אריה – מנהל אגף התחזוקה וחבר דירקטוריון אגד
וותק באגד: 27 שנים
גיל: 47
מגורים: ראשון לציון
מצב משפחתי: נשואה לשמוליק ואמא לליאל, אוראל ונהוראי
תפקידים קודמים: ועדת הפיקוח (23 שנים), אגף תפעול דרום וכיום באגף תחזוקה
עוד משהו... דור שלישי באגד. הסבא: יהודה אוחנה ז"ל מטבריה, האבא: ניסים פרננדס גמלאי מראשל"צ. אוהבת מאוד לעסוק בספורט בדגש על ספינינג ו-TRX וכמובן אוהבת לבשל, לאפות ולארח במטבח הביתי.

ממלאה תפקיד של מנהל מחלקה

מגיעה בכל בוקר בשעה 06:30 עם חיוך מחדש ותמיד באהבה. "כמי שגדלה בבית "אגדי" (אני דור שלישי באגד) היה ברור שלא אנתק את הקשר המשפחתי הזה ואמשיך באגד. עד היום כל זיכרונות הילדות שלי קשורים לאגד, לקייטנות לטיולים ולהווי של משפחת אגד. ואכן, מיד לאחר שהשתחררתי מהצבא, בשנת 1992 הצטרפתי אגד. זה היה מהלך טבעי לגמרי", אומרת סמדר חזיזה, כיום מזכירת אגף התחזוקה.

"מי שהביא אותי לאגף הוא הבוס שלי זוהר אריה, שהוא בוס מדהים. הוא הביא אותי לכאן מועדת הפיקוח, גם שם הייתי לצידו כשהיה יו"ר הועדה. אני נהנית מכל רגע של עבודה אתו והם כל הנהלת האגף. אני משתתפת בישיבות מטה, מנהלת שמונה יומנים במקביל של כל מנהלי המטה ומשתדלת לסייע לכל עובד בתוך האגף שלנו ברמה מקצועית וגם אישית כשיש צורך. אגף התחזוקה הפך להיות מאוד משמעותי והוצבו לו אתגרים מקצועיים גדולים שאותם מוביל מנהל האגף מוביל ואני שותפה להכל. אני משתדלת להיות זמינה לכולם ולוקחת גם את העבודה הביתה, עונה על הודעות מיילים והודעות
וואטסאפ גם בשעות לא שגרתיות. כולם יודעים שאני תמיד זמינה", מספרת סמדר בגאווה.

אתגרים חדשים מידי יום

הניסיון הרב שצברה סמדר בעבודה בוועדת הפיקוח וקודם לכן באגף תפעול דרום עושים את שלהם במקצוענות ובסמכותיות שרכשה. המוטו שלי הוא להגיע לעבודה בכל יום עם חיוך על הפנים ואהבה בלב, ולדעת להתאים את עצמי לשינויים שאנו עוברים כחלק מהתהליכים המשמעותיים שעוברים על אגף התחזוקה ועל אגד כארגון.

העבודה באגף מזמנת לי הזדמנות להכיר מקרוב את האנשים הנפלאים שפועלים ועובדים במוסכים וביחידות המקצועיות של האגף ולחוות את העוצמה של האגף במסגרת אגד כארגון. מאחורי הנהג והאוטובוס והתנועה, עומד אגף התחזוקה שניתן לסמוך עליו ב- 100% שהאוטובוס ייצא תקין לדרך ואנחנו כאן לתת מענה ושרות לכל צורך שיתגלה ולהשתפר כל הזמן. זה מציב בכל יום מחדש אתגרים מקצועיים וכשיש לך את הבוס הכי טוב באגד, מנהל האגף שלי זוהר אריה אז אי אפשר לא להיות מרוצה", היא מסכמת.

ומה אומר הבוס זוהר אריה?

זוהר אריה מספר שסמדר אתו כבר מעל 20 שנה. אנחנו הולכים יחד יד ביד בכל התחנות המקצועיות שלי באגד. "סמדר לא מזכירה רגילה. היא חלק ממטה הניהול שלי באגף התחזוקה. המטלות והמשימות שהיא ממלאת באגף, הן שוות משקל למה שעושה מנהל מחלקה בארגון. סמדר התברכה בתכונות של חריצות ואהבת אדם וראש מקצועי גדול וכולנו פה התברכנו בה וביכולותיה. זה היה אך טבעי שאני אמשיך איתה לאחר שסיימתי את תפקידי כיו"ר ועדת הפיקוח ועברתי לתפקיד מנהל אגף תפעול דרום וכך גם לאחר שעברתי לתפקיד מנהל אגף תחזוקה. "כשאתה נותן לסמדר מטלה או משימה מורכבת ככל שתהיה אתה יכול לישון בראש שקט ויודע שהכל בשליטה", מספר זוהר, ואינו מנסה כלל להסתיר את שביעות הרצון והגאווה ממנהלת הלשכה שלו. "אני מאחל לכולנו עוד שנים טובות ופוריות של עבודה יצירתית ורווחיות לצד חברות ודרך משותפת", הוא מוסיף.

ניקול כהן

תפקיד: רכזת משאבי אנוש באשכול בינעירוני צפון
הבוס: נפתלי אנגלמן – מנהל משאבי אנוש באשכול בינעירוני צפון 
גיל: 55
ותק באגד: 30 שנים
מגורים: כרמיאל
מצב משפחתי: אלמנה ואמא לאור וגל
תפקידים קודמים: אגף הפנים ההיסטורי
עוד משהו... אוהבת מאוד לבשל ולארח, אוהבת לשבת מול הים בחיפה ובעיקר אוהבת אנשים.

כשהתחלנו לאתר ולמיין מועמדות לכתבה הזו באזור חיפה והצפון קיבלנו המלצות חמות לבחור בניקול כהן. "היא אחת העובדות המסורות והמוערכות ביותר באזור. וכשגם חן סנדר, חבר דירקטוריון אגד ואיש הצפון הצטרף, לממליצים - הלכנו על זה...
ניקול יושבת במרכזית חוף הכרמל בחיפה כבר 30 שנה. יש לה קשר נפשי עמוק לאגד. לעולם לא אשכח היא אומרת כשדמעות נקוות בעיניה איזו תמיכה קיבלתי מאגד ומהחברים כשהתאלמנתי. זה היה חיבוק ענק ברגע שהכי נזקקתי לו. ודברים כאלה לא שוכחים... הבנתי את המשמעות ש"חברים יש רק באגד"... הבנתי אז מה זה "משפחת אגד". אגד היא הכל עבורי. כיף לי בעבודה ובתפקיד שאני ממלאת כיום - רכזת משאבי האנוש באשכול בינעירוני צפון.

את העבודה באגד התחלתי בבית אגד הישן בת"א באגף הפנים. לאחר תקופה חזרתי לחיפה. כאן שובצתי למחלקת שיווק מחירים, יחסי ציבור, מורשה. בשנת 1996 עברתי למחלקת משאבי אנוש צפון בו וכאן אני עובדת במסגרת האשכול הבינעירוני לצידו של נפתלי אנגלמן מנהל משאבי האנוש. לאורך השנים הייתי שותפה להמון פרויקטים. העיסוק המאתגר ביותר היה המעבר והשדרוג של מערכות המידע באגד ממחשב IBM ההיסטורי המיושן למערכת אורקל החדשנית והיעילה יותר. מחלקת המחשב באגד ביקשה מהמשתמשים לאפיין את הצרכים שלהם ולי היה הכבוד להשתתף באפיון המערכת שנמצאת באגד עד היום. אני חושבת שמדובר במהפכה שדומה למעבר מטייגר למרצדס..." אומרת ניקול בחיוך.
 

עושים הכל למען הנהג מרגע הגיוס ועד הטיפוח והשימור

"אני אוהבת לעסוק בנושא משאבי אנוש כי זה לעבוד עם אנשים. אני והשותפה שלי מטפלות בשני האשכולות וזה יתרון גדול. אמנם השיוך הטכני שלי הוא לאשכול בינעירוני צפון אבל שתינו יודעות לתת מענה לשני האשכולות ומגבות אחת את השנייה. עיקר תפקידי הוא בגיוס ושימור הנהגים החדשים וכייף לראות שטוב להם באגד והם נשארים לאורך זמן.

נפתלי הבוס שלי באמת אחלה, מפרגן, מתחשב, רגיש ומאוד מנוסה בתחום העיסוק שלנו ואני מרגישה כשווה בין שווים. אגד כארגון עובר שינויים מרחיקי לכת שמחייב רגישות בטיפול בתחום משאבי אנוש ואני חייבת לציין שיש התקדמות גדולה בתחום ובכל נושא משאבי האנוש יש שיפור ניכר ותשומת לב מיוחדת לפרט. השינויים הם כורח מציאות ודווקא דברים חדשים שקורים מייצרים סקרנות ואתגרים. זה תורם לחשיבה יצירתית ומבטל את הקיבעון. אני מאחלת למשפחת אגד האהובה שלי עוד שנים טובות של עשיה והובלה.

ומה אומר הבוס נפתלי אנגלמן?

"מהיכרות רבת שנים עם ניקול אני אומר במלוא ההערכה שהיא הלב של המחלקה. ניקול מקצוענית, בקיאה מאוד בכל נושא משאבי האנוש ושולטת בהכל. היא רצינית בעבודה ומאוד מסורה לאגד וכולנו באשכול ובוודאי הנהגים החדשים התברכנו בה ובניסיונה העתיר. ניקול אהובה על חבריה לעבודה וכל שתבקש לעצמה לו יהי.

ברכה רוטפלד

תפקיד: מזכירת הנהלת אגף הכספים
הבוס: גלעד ריקלין - סמנכ"ל הכספים
גיל: 59
וותק באגד: 24 שנים
מגורים: תל אביב
מצב משפחתי: בזוגיות עם רמי אריאלי ואמא לאדם ונדב
תפקידים קודמים: שנה אחת במחלקת רישום ו-23 שנים באגף הכספים
עוד משהו... דור שני באגד כבת לשמעון כהן ז"ל ואחות חבר. אוהבת לעסוק ביצירה, להקשיב להרצאות רוחניות כמו על יפן והרמב"ם, לטייל בחו"ל ולבלות עם הנכדים.

"ברכה היא מספר 1"

ברכה רוטפלד היא הפנים היפות של אגף הכספים. כבת חבר גדלה על הערכים והזיכרונות מאגד. באגף הכספים שבו היא משמשת כמזכירה היא עובדת כבר 23 שנים וב- EVERY DAY שלה מנהלת 17 יומנים במקביל, ושלושת המרכזיים שבהם שייכים לאיציק ז'יטלני, גלעד ריקלין וישראל אמיד. אגף הכספים נמצא בלב העשייה באגד במיוחד בשנים האחרונות במגעים הארוכים שהיו לחתימת ההסכם החדש עם הממשלה. בעקבות כך יצרה נוצרו קשרי עבודה הדוקים ורציפים בינה לבין משרדי האוצר והתחבורה. עכשיו נוספה למשימות שלה גם הרכבת הקלה שזה תחום מאתגר במיוחד.

ברכה נעזרת רבות בעבודתה בכוכי דאר חברתה לעבודה. "כוכי שותפה לכל מה שקורה באגף ויחד אנו מנצחות על התזמורת של אחד האגפים החשובים באגד היא אומרת בלא מעט גאווה". היא עדיין מתרגשת כשהיא נזכרת בלא מעט ערגה בימים היפים ההם שחלפו בלי שוב שאגד הייתה קואופרטיב משגשג ומצליח. אבל מבינה שלא היה מנוס מלבצע את המהפך של הפיכת אגד לחברה "כדי להבטיח את עתידה ואת עתידנו אנו נהיה חברה עסקית מודרנית ויעילה. לאוטובוסים נוספו רכבות קלות, פעילות בחוץ לארץ וחברות בנות. זה מחמם לה את הלב להיות עובדת בארגון כזה שאינו קופא על השמרים.

אני בטוחה שאגד תצליח בדרך החדשה. כמי שליוותה את כל התהליך הזה וראתה איך הוא קורם עור וגידים אין לי ספק שהתוצאות יהיו בהתאם לציפיות. אגף הכספים הוא סיירת המטכ"ל של אגד, קובע מדיניות ומתקצב פרויקטים גדולים, הוא נועז ולא מוותר. ראיתי את גלעד ריקלין סוחף את אגד אחריו לצד יו"ר הדירקטוריון אבי פרידמן בכדי להוביל שינויים בחברה ואין לה ספק שאגד תגיע לחוף מבטחים.

היא מגדילה ראש ומנסה להיות יעילה ככל שניתן בכדי שהכל יתקתק וכל מקבלי השרות מהאגף יהיו מרוצים והיא כבר עברה איזה 5-6 מנהלי אגף כספים באגד משך שנותיה הארוכות. "תחת" ברכה כיהנו כבר בתפקיד מנהל אגף הכספים 5 מנהלים, אבל היא עדיין לא חושבת על הפנסיה. "להפך אני מרגישה מלאת אנרגיה ומצפה להמשך הפעילות תחת המנהל החדש שהגיע אלינו. אז יש עוד זמן עד לפרישה...

ובכל זאת כשאני לוחץ עליה לשמוע אם כבר חשבה מה תעשה כשיגיע זמן הפרישה היא משיבה: "אני יכולה להבטיח לך שמשעמם לא יהיה לי. אני אוהבת ליצור וחובבת אומנות. ויהיו טיולים בארץ ובחו"ל ויותר זמן למשפחה – עולם ומלואו - כיאה לפרק ב' של החיים. ועד אז - אני באגף הכספים של אגד המקום האהוב עלי ביותר..." היא מסכמת.

ומה אומר הבוס גלעד ריקלין?

"תכתוב שאני אמרתי שברכה היא מספר 1. ברכה היא נכס לאגף הכספים, אני עובד עמה צמוד כבר שש שנים והיא מקצועית ומסורה ואכפתית באופן יוצא דופן. ברכה עומדת בכל המשימות והאתגרים בהצלחה. מאוד אנושית ואף פעם לא נלחצת. היא מכירה היטב את אגד ויודעת כיצד להתנהל. יש לי רק שבחים לומר עליה ובכלל על הצוות שלנו. אבל אל תשכח", הוא מזכיר לי שוב לכתוב שברכה היא מספר 1 !!!!  אז כתבתי... ועל זה נאמר: אחלה בוס.

מלי כהן

תפקיד: מזכירת המחלקה המשפטית
הבוסית: עו"ד ארנה קדר היועצת המשפטית של אגד
גיל: 64
וותק באגד: 44 שנים
מגורים: פתח תקווה
מצב משפחתי: נשואה לרוני ואמא לענבר, חיים ושרון
תפקידים קודמים: אגף הפנים ומחלקת תרבות ההיסטוריים ומאז 1980 במחלקה המשפטית
עוד משהו... אוהבת לבשל ולאפות ובעיקר לארח בביתי חברים ומשפחה

סגרו את הסניף שבו עבדתי בבנק לאומי - ומאז אני באגד

מלי כהן היא אחת מאבני היסוד של מטה אגד במשך שנים רבות אמרתם המחלקה המשפטית - אמרתם מלי כהן. אגד עבורה זו חממה ומקום עבודה שכייף לקום אליו בכל בוקר מחדש. "הכל בבית סבב משך שנים סביב אגד, הילדים גדלו בקייטנות וזו משפחה אחת גדולה", היא אומרת. "הגעתי לאגד מיד אחרי ירח הדבש שלי. עם שובי חיכתה לי בשורה לא נעימה: סניף בנק לאומי בפתח תקווה שבו עבדתי - נסגר. חיפשתי עבודה חדשה, והתקבלתי לאגד. מאז הכל היסטוריה.

אני חיה את המחלקה המשפטית כבר 39 שנים. ואחרי כל כך הרבה שנים אני מרגישה המון ביטחון לעשות הכל. מי שתורם לתחושת ההזדהות הזו היא הבוסית שלי ב-20 השנים האחרונות, ארנה קדר, היועצת המשפטית, ולצידה האנשים הנפלאים המרכיבים את המחלקה שלנו. תמיד הסתדרתי טוב עם כולם ומשך 20 שנים אני עובדת עם ארנה וזה קשר מקצועי ואישי מפרה. למדתי ממנה המון והיא מאוד סומכת עלי. עורכי דין רבים הגיעו ועזבו ואנחנו נשארנו פה לפעול יחד במחלקה שאף אגף ויחידה באגד לא זזים בלעדיה כי ככה זה בחברה בסדר גודל כאגד. המחלקה שלנו היא ממש משפחה. אני חייבת הרבה גם לדורית שעובדת אתי מאוד עוזרת ושותפה גם היא להכל.

תם ונשלם עידן האגודה השיתופית

אגד חווה עכשיו כארגון שינויים מרחיקי לכת. במילים פשוטות נבנית אגד - כחברה חדשה על הבסיס הטוב הקיים משך עשרות בשנים. מאוד התרגשתי ממעמד קבלת המסמכים החדשים והשיא היה בקבלת תעודת החברה החדשה. זה היה האיתות הסופי לכך שתם עידן האגודה השיתופית הישנה. פתחנו תיקיות חדשות במחשב ותיקים חדשים בארוניות ועכשיו הכל אחרת. אנחנו במחלקה המשפטית מוודאים שהכל נעשה תקין ולפי החוק. זה בהחלט צובט בלב, אבל אני משוכנעת שאגד בדרך ליעדים ומחוזות חדשים ורק טוב ייצא מזה.

אני מאוד גאה בדרך שעשיתי באגד ויודעת שקרב היום שבו אצטרך לפרוש לפנסיה. אני בטוחה שכמו שידעתי להנות מהעבודה באגד במשך עשרות רבות של שנים - אדע גם להמשיך להנות מהחיים. מה שצריך זו בריאות טובה ואז יהיה לי זמן איכות עם המשפחה והנכדים. ויהיה גם יותר זמן לבישול, אפיה ואירוח.

ומה אומרת הבוסית עו"ד אורנה קידר ?

מלי היא זו שקיבלה את פני עת שהגעתי לעבוד באגד והייתה אז ובוודאי גם עכשיו בן אדם מקסים, עובדת נפלאה וחרוצה והפנים היפות של המחלקה המשפטית. אצל מלי הכל נעשה בצניעות ובשקט שמאפיינים אותה והיא מונעת מאהבת אדם נטו.  היא "המאמא" של כולנו פה ומפנקת אותו בתבשילים ועוגות מעשיה ידיה. מלי היא נשמה וחברה טובה ואני מאחלת לה המון שנים בריאות וטובות לצדינו ומאוד שמחה שבחרתם לפרגן לה.