25 אוטובוסים חשמליים יופעלו בחיפה ובקריות

עודכן בתאריך  08.08.2017

בטקס חגיגי שהתקיים ביום שני 7.8.17 בחיפה, השיקו שר התחבורה והמודיעין ח"כ ישראל כ"ץ והשר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין וראש העיר חיפה, יונה יהב, יו"ר קק"ל דני עטר ויו"ר אגד אבי פרידמן, את ראשית הפעלתם של אוטובוסים חשמליים באשכול של קווי שירות בעיר חיפה. מדובר בפרוייקט ראשון מסוגו בישראל שלצורך הפעלתו נחנך היום מסוף טעינה חשמלי במתחם אגד בקריית חיים.

כניסתם לשירות של האוטובוסים החשמליים נעשית במסגרת מדיניות כוללת שמובילה ממשלת ישראל, לשילוב טכנולוגיות של אנרגיה חלופית, חשמל וגז טבעי, בתחבורה הציבורית בישראל. במסגרת זו נבחר אגד בהליך קול קורא שפרסם המשרד להגנת הסביבה, לפני כשנה וחצי, לרכישת 25 אוטובוסים חדשים מונעים בחשמל, במימון משותף עם הקרן הקיימת לישראל והמשרד להגנת הסביבה, כחלק ממהלך משותף רחב היקף, "קק"ל לנשום", במסגרתו העמידה קק"ל השקעה בהיקף של כ- 370 מיליון ₪ לטובת פרוייקטים יחד עם משרד הגנת הסביבה.


האוטובוסים החשמליים בעמדות ההטענה שלהם

במסגרת הליך מכרזי שקיים אגד ולאחר שהתקיימו בדיקות התאמה לתנאי השטח, אגד התקשר עם שתי יצרניות סיניות המיוצגות בישראל על ידי BYD מקבוצת שלמה וגולדן דראגון לרכישת האוטובוסים. האוטובוסים החשמליים יופעלו באשכול קווים אחד, בעיר חיפה, במסגרת מיקוד מאמצים לאומי להפחתת מזהמים בעיר חיפה.

הכנסתם של האוטובוסים החשמליים לקווי השירות הוא שלב נוסף במאמצים שמבצע אגד בתחום השמירה על איכות הסביבה. בשנה האחרונה נכנסו לפעילות אוטובוסים עם מנועי יורו 5 ויורו 6, המהווים כיום יותר ממחצית מצי האוטובוסים באגד. בנוסף הוסבו אוטובוסים עם מנועי יורו 3 באמצעות התקנת 350 מסנני חלקיקים אשר יחד עם צעדים נוספים מביאים לכך שכ- 80% מצי האוטובוסים של אגד נמצא היום ברמת התקינה הגבוהה ביותר הנדרשת.

שר התחבורה והמודיעין, ח"כ ישראל כ"ץ אמר באירוע כי משרדו מקדם שימוש בכלי רכב חשמליים ובעלי הנעה חלופית, במטרה לצמצם את זיהום האוויר של כלי הרכב. לדבריו, "השימוש באוטובוסים המונעים באנרגיה חלופית תורמים בראש ובראשונה לאיכות הסביבה, ומעבר לכך השימוש משפר את חווית הנסיעה ומאפשר לנוסע  נסיעה שקטה וחלקה יותר."

שר התחבורה הוסיף כי אגד היא החברה הראשונה שמשלבת אוטובוסים חשמליים בקוויה הסדירים. לדבריו, חברות תחבורה ציבורית נוספות צפויות להכניס לשירותיהם אוטובוסים חשמליים בכל רחבי הארץ. "האוטובוס החשמלי אינו פולט מזהמים בעיר, נסיעתו שקטה יותר לעומת מנוע דיזל, והתחזוקה שלו זולה הרבה יותר שכן עלות האנרגיה החשמלית הנדרשת הינה כחמישית מעלות הדלק", הוסיף השר כ"ץ.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "זיהום אוויר מתחבורה הוא אחד מהאיומים הסביבתיים הגדולים ביותר על הציבור בישראל. בכל שנה מתים בישראל כ- 2,200 בני אדם מזיהום אוויר, יותר ממחציתם מזיהום אוויר מתחבורה. יחד עם קק"ל אנחנו משקיעים 370 מיליון ש"ח בפרוייקטים רבים שיסייעו בהפחתה משמעותית של זיהום האוויר ו- 25 האוטובוסים החשמליים שאנו חונכים היום הם פרוייקט אחד מיני עשרות פרוייקטים נוספים. המטרה בפרוייקט חשוב זה היא הטמעת האוטובוסים החשמליים בכל ציי התחבורה הציבורית, שיפחיתו את זיהום האוויר, יוזילו את התחזוקה וישפרו גם את תנאי הנסיעה של התושבים.  במקביל, אנחנו מקדמים בשנה האחרונה תוכנית לאומית גדולה למאבק בזיהום אוויר מתחבורה בעלות של 260 מיליון ש"ח נוספים שיתרמו משמעותית למאבק שלנו בהפחתת זיהום האוויר מתחבורה, העלאת איכות החיים לתושבים ושמירה על בריאותם."


האוטובוסים החשמליים מחוברים לעמדות הטעינה

ראש העיר חיפה, יונה יהב: "אני מודה לשרים ישראל כץ וזאב אלקין על מחוייבותם לעיר חיפה. לפני שבועות אחדים הניח שר התחבורה ישראל כ"ץ את אבן הפינה לפרויקט הרכבל הירוק והיום אנו משיקים את האוטובוסים הירוקים. עיריית חיפה מיישמת יחד עם משרדי התחבורה והגנת הסביבה עוד שלב נוסף בתכנית הלאומית לאוויר נקי בחיפה והיום כבר כולם מבינים שחיפה לא תסכים להיות פח הזבל של המזהמים באזור. אנחנו נמשיך במאבקנו הצודקים לסלק את כל המפגעים המזהמים ממפרץ חיפה ולדאוג לבריאותם של תושבי חיפה והמטרופולין."

יו"ר קק"ל, דני עטר: "אנו רואים חשיבות גדולה בשיפור מרקם ואיכות החיים בישראל באמצעות שיפור איכות הסביבה והאוויר שאנו נושמים. הפחתת פליטות מזהמים מכלי רכב, תאפשר לאזרחי ישראל חיים נקים יותר, בריאים יותר, וקלים יותר לנשימה. אנו רואים בהשקת 25 האוטובוסים החשמליים בחיפה תחילתה של מהפכה סביבתית. קק"ל ממשיכה במסע שלה כארגון הירוק הגדול בישראל, ומהמובילים בעולם, לא רק לנטוע עצים, לטפל בנחלים ולפתור את בעיות המים, אלא גם להשפיע על האזרחים והשיח הציבורי במטרה להוביל תפיסת עולם חדשה. אוטובוסים הם בין הגורמים הבעייתיים ביותר בזיהום אוויר, ועל כן החלטנו לטפל בנושא הזה במלוא הכח."

יו"ר אגד, אבי פרידמן : "אגד הוא הגוף הגדול בישראל בתחום התחבורה הציבורית, כבר 83 שנים, ויחד הנחנו את היסודות לתחבורה הציבורית כמו שאנו מכירים אותה, הובלנו והיינו חלוצים תמיד בהכנסת החידושים. הגעתם של האוטובוסים החשמליים, הנחשבים לבלתי מזהמים לחלוטין, מכניסה את אגד לעידן חדש של שימוש בתחליפי אנרגיה, במהלך שנועד לבטא את האחריות שלנו, יחד עם כל הגורמים השותפים, כדי לממש מדיניות לאומית ממשלתית של צמצום פליטת מזהמים והגברת המחוייבות של אגד לשמירה על איכות הסביבה בישראל."

אסי שמלצר, יו"ר נציגת BYD בישראל, יבואנית האוטובוסים מסין: "האתגרים העומדים בפני המדינה מחייבים הרחבת השימוש ברכבים המונעים באנרגיה נקייה שאינה מייצרת זיהום אוויר. אנו מברכים את הגורמים השותפים לפרויקט ומצפים להרחבת השימוש באוטובוסים החשמליים בעיר חיפה ובישראל כולה."

דני בליליוס, יו"ר גולדן דרגון, יבואנים האוטובוסים : " מדובר ברגע משמעותי מבחינתנו, מהפיכת חזון למציאות. גולדן גאה באוטובוסים החשמליים שאותם היא מייצרת ותמשיך להשקיע באוטובוסים בעלי הנעה חליפית וגאים להיות חלק מרכזי בהפיכת התחבורה הישראלית לירוקה ומתקדמת. אני משוכנע שבתוך תקופה קצרה נגיע לייצור בישראל של אוטובוסים חשמליים על גבי שלדות סיניות, מה שישפיע לטובה על השוק בישראל".