מתחשמלים

עודכן בתאריך  25.11.2020

אגד נערכת לתגבור צי הרכב החשמלי שלה. בימים הקרובים אמור להסתיים הליך לבחירה מוקדמת של ספקי אוטובוסים חשמליים, שההצעות שהגישו לאגד מתאימות למפרטים ולדרישות של אגד. מדובר ברכש של 150 אוטובוסים חשמליים, שבהם תצטייד אגד בשנים הקרובות.

לדברי ניר לנדאו, מנהל חטיבת הרכב של אגד, יש כיום בין 6-7 יצרנים של אוטובוסים חשמליים שמתכוונות להגיש הצעות לאגד. ההצעות יבדקו בחטיבת הרכש של אגד, והיצרנים שהמפרטים שלהם יתאימו לדרישות - יוזמנו להעביר לחברה אוטובוס חשמלי, לניסוי לתקופה של חצי שנה, כדי לבחון את התאמתו לארץ. לאחר השלמת הניסוי יוחלט באגד איזה מבין היצרנים יזכה במכרז לאספקת האוטובוסים. קיימת אפשרות שיהיה יותר מזוכה אחד. יתכן שבין מגישי ההצעות יהיה לראשונה גם יצרן אירופאי. עד כה רכשה אגד אוטובוסים חשמליים רק של שני יצרנים סיניים: גולדן דרגון ו-BYD.

בנוסף, אגד מתכוונת להגיש הצעה ל"קול קורא" שפרסם המשרד להגנת הסביבה לרכישת 50 אוטובוסים חשמליים שיופעלו בראשון לציון (אוטובוסים באורך 12 מטר) עם אופציה להגדלת הכמות ל-100 אוטובוסים, ו-10 מיניבוסים חשמליים שיכנסו לשירות בחיפה, ירושלים וראשון לציון. זו פעם ראשונה שבארץ יופעלו מיניבוסים חשמליים בתחבורה הציבורית.
המשרד להגנת הסביבה אמור להעניק תמיכה כספית לרכש הזה. גובה התמיכה יקבע לפי האזורים שבהם יופעלו האוטובוסים (יינתן יתרון בניקוד להפעלת האוטובוסים באזורים צפופים). באגד בוחנים בימים אלה את הכדאיות הכלכלית והתפעולית של ההצעה ב"קול הקורא" ובהתאם לכך, תבנה הצעת הרכש שתוגש ל"קול הקורא" במסגרת סקר שוק (RFI).

ניר לנדאו: "אם נזכה גם בהצעת הרכש של המשרד להגנת הסביבה, תרכוש אגד במהלך שני הליכי המכרזים הללו 200 אוטובוסים חשמליים, מה שיגדיל את צי האוטובוסים החשמליים שלנו ל-235, זאת בנוסף ל-10 מיניבוסים חשמליים.