אגד אירופה זכתה במכרז להפעלת תחבורה ציבורית חשמלית בהולנד

עודכן בתאריך  07.07.2022

רשות התחבורה הציבורית של אזור אמסטרדם הודיעה על זכייתה של חברת הבת ההולנדית של אגד (EBS) במכרז להפעלת כ- 220 אוטובוסים חשמליים לתקופה של 15 שנים ובהיקף הכנסות כולל של כ- 4.2 מיליארד שקל.

החל מחודש דצמבר 2023 תפעיל EBS את הזיכיון החדש ותספק שירותי תחבורה ציבורית באזורים Waterland ו- Zaanstreek הצפוניים לעיר אמסטרדם.  ההצעה הזוכה של אגד אירופה תביא לשיפור איכות התחבורה הציבורית באזורים אלה באמצעות מפות תנועה משופרות ויעילות שהוצעו ע"י החברה, שיקטינו את זמני הנסיעה בתוך אזורי הזיכיון, ומאזורים אלה לאזורי התעסוקה, הקניות והבילויים באמסטרדם. ההצעה כוללת רשת רחבה של קווי לילה. דגש מיוחד ניתן להתאמה לצרכי התיירים היוצאים מאמסטרדם לאטרקציות תיירות הנמצאות באזורי הזיכיון כדוגמת העריםVolendam  ו- Edam, האי Marken והמוזיאון הפתוח ב- Zaanse Schans.

הפעלת הזיכיון החדש תתבצע מדצמבר 2023 באמצעות אוטובוסים חשמליים בלבד ועולה בקנה אחד עם יעדי החשמול השאפתניים של הרשויות בהולנד. הפעלת התחבורה הציבורית באזורי הזיכיון החדש מתבצעת ב- 10 השנים האחרונות באמצעות אוטובוסים המונעים בדיזל וע"י חברת EBS (באזור (Waterland וחברת Transdev הצרפתית (באזור Zaanstreek).

זכיה זו של אגד מתווספת לזכייתה לפני חודשיים במכרז להפעלת תחבורה ציבורית באזור IJsell-Vecht שבצפון הולנד באמצעות יותר מ- 300 אוטובוסים חשמליים, החל מחודש דצמבר השנה. תקופת ההפעלה הינה 13 שנים וההיקף הכולל של ההכנסות ממכרז זה הינו  כ- 3.8 מיליארד שקל.

שני זיכיונות חדשים אלה יופעלו בנוסף לשני זיכיונות נוספים המופעלים על ידי EBS מאז שנת 2019 (זיכיון Voorne Putten הסמוך לרוטרדם וזיכיון Haaglanden באזור המקיף את העיר האג). בעקבות הזכיות החדשות תוכפל הפעילות של אגד אירופה בהולנד ליותר מ- 700 אוטובוסים, מהם יותר מ- 500 אוטובוסים חשמליים.

בנוסף לפעילות בהולנד, פועלת אגד אירופה בפולין באמצעות חברת הבת Mobilis המפעילה צי של כ- 300 אוטובוסים בערים הגדולות ורשה, ורוצלב וקרקוב. החל מסוף שנה זו תפעל Mobilis גם בעיר בידגוש בה זכתה החברה במכרז להפעלת 50 אוטובוסים לתקופה של 9 שנים, החל מחודש ינואר 2023.

אבי פרידמן מנכ"ל אגד: "הזכייה בשני המכרזים החדשים מקפיצה את אגד למעמד של מפעילה מובילה וצומחת בשוק ההולנדי. צי האוטובוסים החשמליים הענק שיופעל במסגרת זיכיונות חדשים אלה ממצב את קבוצת אגד כמובילה בתהליך המעבר לאוטובוסים חשמליים באירופה ובישראל. אגד אירופה מהווה מנוע צמיחה משמעותי של קבוצת אגד".

אפי ארבל מנכ"ל אגד אירופה: "זכינו בשניים ממכרזי התחבורה הציבורית הגדולים והמשמעותיים בהולנד. הפעילות של אגד בהולנד זוכה מדי שנה בציוני שביעות רצון משתמשים גבוהים במיוחד. מפות התנועה המתקדמות שהצענו במכרזים אלה וההתמקדות בחוויית הנסיעה, בד בבד עם שביעות רצון המשתמשים והרשויות מהפעילות הנוכחית, היוו פקטורים משמעותיים שהביאו לדירוג ההצעות שלנו כאיכותיות ביותר ולזכייה במכרזים.  המטרה שלנו היא להמשיך ולהרחיב את פעילות אגד אירופה בהולנד, בפולין ובמדינות נוספות".